REKLAMA

Expose Szydło: polski wymiar sprawiedliwości jest niesprawiedliwy

  • Autor: PAP/GP
  • 18 listopada 2015 13:11
Expose Szydło: polski wymiar sprawiedliwości jest niesprawiedliwy Szydło: Przedsiębiorcy czekają na przejrzysty i sprawnie działający system sadownictwa gospodarczego (fot. flickr.com)

- Polacy mają niski poziom zaufania do sądów; polski system sprawiedliwości jest niesprawiedliwy - powiedziała w expose premier Beata Szydło. Jak mówiła, zdarza się, że wyroki zasądzane są wobec tych, którzy walczyli z korupcją. "Tu zmiany są niezbędne" - oświadczyła.

"Polski system sprawiedliwości jest niesprawiedliwy. Wiem, że dla wielu z państwa to jest rzecz niespotykana, ale ja bywałam na spotkaniach z wyborcami. Jeździliśmy, rozmawialiśmy z Polakami. Jednym z najczęściej poruszanych tematów to temat sprawiedliwości. To smutne, ale tak jest" - mówiła Szydło.

Dodała, że Polacy często mówią, że polski system sprawiedliwości nie jest sprawiedliwy. "Nie jest sprawiedliwy dla tych, którzy są słabsi, którzy są biedni, których nie stać na to, żeby mogli mieć wsparcie ze strony kancelarii adwokackich, dla tych, którzy uczciwie płacą podatki, ale być może przez nieuwagę nie dopełniają tych zobowiązań i wtedy są srogo osądzani. Takie przypadki to są przypadki z życia" - powiedziała premier.

"Drodzy państwo, szczególnie wy, którzy w tej chwili tak ożywiliście się tutaj siedząc na sali, zastanówcie się, czy nie jest wstydem dla polskiego państwa i dla nas wszystkich, że dzisiaj w Polsce zabiera się rodzicom dzieci tylko dlatego, że rodzina ma niskie dochody - powiedziała zwracając się do posłów PO. - Wy tego nie chcecie dostrzec, my to dostrzegliśmy i zmienimy to, przeprowadzimy zmianę tej ustawy.. Posłowie PiS zareagowali na te słowa długimi brawami.

Niska efektywność polskich postępowań sądowych

Szydło dodała, że sądownictwo w Polsce cechuje niska efektywność, w szczególności w sprawach odnoszących się do kwestii cywilno-gospodarczych, ale także karnych.

"Przedsiębiorcy czekają na przejrzysty i sprawnie działający system sadownictwa gospodarczego. Zdarza się natomiast, że najwyższe przewidziane prawem wyroki zasądzane są wobec ludzi tylko za to, że walczyli z korupcją. Z korupcją, która jest jednym z najcięższych rodzajów przestępstw, które niszczy państwo i gospodarkę. Tutaj zmiany są niezbędne" - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA