REKLAMA

Expose: Szydło zapowiada wsparcie dla rodzin, pakt o podniesieniu płac i tanie mieszkania

  • Autor: PAP/AT
  • 18 listopada 2015 13:36
Expose: Szydło zapowiada wsparcie dla rodzin, pakt o podniesieniu płac i tanie mieszkania - Rząd będzie wspierał polskie rodziny - zapowiada Beata Szydło (fot.pixabay.com)

Premier Beata Szydło podczas expose zapowiedziała stworzenie paktu o podniesieniu płac między organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami.

- Rząd będzie wspierał polskie rodziny - zadeklarowała premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że w tym celu zawarty zostanie pakt o podniesieniu płac pod patronatem państwa między organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami; realizowany będzie też program budowy tanich mieszkań.

Priorytetem rządu będzie wspieranie rodzin

Szydło mówiła w środowym expose, że priorytetem jej rządu będzie wspieranie rodzin. Podkreśliła, że informuje o tym już sama zmiana nazwy resortu pracy na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "Nasz rząd będzie bardzo wspierał polskie rodziny. To jest dzisiaj jeden z tych priorytetów, który wszyscy politycy, wszyscy siedzący na tej sali powinni wziąć sobie do serca" - powiedziała do posłów.

Jak mówiła, rodzinom - nie tylko młodym - potrzebna jest praca i godna płaca, mieszkania i dobra opieka zdrowotna.

Więcej miejsc pracy i wyższe płace

"Mamy plan tworzenia wielkiej ilości nowych miejsc pracy. Ale jego częścią musi być też zwiększenie popytu, nie tylko poprzez zwiększenie ilości pracujących, ale też poprzez podniesienie płac. Pakt o podniesieniu płac, zawarty pod patronatem państwa miedzy organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami, podnoszenie płacy minimalnej - w tym 12 zł jako minimalna stawka godzinowa - likwidacja umów śmieciowych i przede wszystkim zwiększenie popytu na pracę, to wszystko powinno się przyczynić do zmiany sytuacji, w której udział płac w PKB na tle innych krajów Europy a także Stanów Zjednoczonych jest wyjątkowo niski" - powiedziała Szydło.

Tanie mieszkania za symboliczną opłatę

Dodała, że ważnym elementem przedsięwzięć prorodzinnych, mających też znaczenie dla zwiększenia liczby miejsc pracy, jest program mieszkaniowy rządu. "Chodzi o budowę tanich mieszkań na działkach, które za symboliczną opłatą odstąpi państwo czy różne przynależne do niego instytucje. Mieszkania budowane w tym trybie z kredytów bankowych - co podkreślam - bo nie chodzi o wykorzystywanie środków budżetowych, będą wynajmowane, a czynsz będzie obejmował także długoletnią spłatę kredytu, równoznaczną z powolnym wykupem mieszkania" - wyjaśniła premier.

Rozbudowa sieci przedszkoli

Zapowiedziała kontynuowanie rozpoczętej przez PO rozbudowy sieci przedszkoli. "Naszym celem jest, by były one bezpłatne, przynajmniej dla rodzin o niższych i średnich, a także nieco większych dochodach" - mówiła

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA