REKLAMA

Fatalne skutki podniesienia płacy minimalnej. Zwolnienia i zwiększenie szarej strefy?

 • Autor: Pulshr.pl
 • 17 czerwca 2016 11:23
Fatalne skutki podniesienia płacy minimalnej. Zwolnienia i zwiększenie szarej strefy? W opinii Beniamina Krascickiego, kolejna fala podwyżek w branży ochrony może doprowadzić do zwolnień na poziomie 20 proc. (Fot. peter burge/Flickr, lic. CC BY 2.0)

- Zwolnienia na poziomie 20 proc. i zwiększenie szarej strefy - tym według Beniamina Krasickego, prezesa City Security i wiceprezesa Polskiej Izby Ochrony może skończyć się podniesienie płacy minimalnej w branży ochrony.

- Teraz te projekty zwiększające zarówno stawkę minimalną do 2 tys. zł brutto oraz minimalną stawkę godzinową do 13 zł brutto są elementem gry politycznej, a w ekonomii polityka może sporo popsuć - uważa Beniamin Krasicki, prezes City Security i wiceprezes Polskiej Izby Ochrony. - Do tej gry – ulepszania życia obywateli - włączyło się nawet środowisko opozycyjne, mam na myśli propozycję Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL, który proponuje stawkę godzinową w wysokości 14 zł brutto – dodaje.

W jego opinii, proponowane zmiany są złe nie tylko dla pracodawców, ale i pracowników, ponieważ konsekwencją będzie redukcja zatrudnienia oraz powiększenie szarej strefy. Tak stało się już w momencie ozusowania od 1 stycznia umów cywilnoprawnych.

Zobacz też: Kobiety odchodzą z pracy. Efekt 500 plus?

- Po ozusowaniu umów cywilnoprawnych, tj. w okresie od listopada ubiegłego roku do marca, musieliśmy zwolnić 10 proc. załogi i obecnie zatrudniamy niecałe 6 tys. osób – mówi Beniamin Krasicki.

– Kolejna fala podwyżek może doprowadzić do zwolnień na poziomie 20 proc. Może się zatem okazać, że ci najsłabiej wynagradzani, którzy mieli być beneficjentami zmiany, staną się jej ofiarami. My, jako Polska Izba Ochrony, nie mówimy, aby nie podwyższać płac, bo to jest dobry kierunek, nie można przecież cały czas bazować na taniej sile roboczej, ale przeprowadzanie trzech poważnych operacji na chorym pacjencie w tak krótkim czasie, może tylko pogorszyć jego stan zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci – mówi. - A więc zmiany tak – ale nie tak szybko.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Były 2017-08-13 10:37:48
  Do spragniony123: Zgadzam się z kolegą firma niekompetentna nie wypłaciła dziesiątkom pracowników wynagrodzenia pozostawiając ich z zaległościami i brakiem perspektyw. Wystarczy poczytać na gowork to poprostu niebywałe.
 • Napojony 2016-11-22 09:41:59
  Do spragniony123: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się! Niech żyje sojusz robotniczo-chłopski, niech żyje partia i pierwszy sekretarz! Aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej! Chyba mam ..... deja-vu, walka z przebrzydłymi kapitalistami i kułakami już była i skończyła się nie najlepiej dla gospodarki i ludzi. Dziwne że jeszcze ktoś tak myśli. Pewnie nie pamięta dawnych, słusznie minionych czasów. Przez takie myślenie i działania gospodarka teraz zwalnia a firmy przenoszą się za granicę. Komuna wraca, przynajmniej w wymiarze gospodarczym. Żeby nie było wątpliwości, też jestem pracownikiem a nie wstrętnym wyzyskiwaczem ale rozumiem że rozdawanie pieniędzy i przywilejów a także gnębienie przedsiębiorców, tylko po to by wygrać kolejne wybory i zyskać na popularności to polityka, która na dłuższą metę doprowadzi kraj do ruiny. Przykład - Grecja. Robili dokładnie to samo - dawali coraz więcej byle tylko rządzić.
 • spragniony123 2016-06-17 12:10:57
  Chory pacjent ? A tak miało być zielono . Od ćwierćwiecza słyszę że jeszcze nas nie stać na polepszenie warunków płacowych ,i słyszał bym to, drugie 25 lat gdyby nie zmienił się rząd . Chyba już się nasycili więc czas na realne zarobki ,a nie ochłapy rzucane przez nienasycony biznesREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA