REKLAMA

Finanse dla metropolii mogą zatrzymać prace nad ustawą

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 03 marca 2016 08:35
Finanse dla metropolii mogą zatrzymać prace nad ustawą Prof. Hubert Izdebski sceptycznie ocenia szanse na rychłe powołanie do życia obszarów metropolitalnych w Polsce. (fot.: kwrist.mac.gov.pl).

- Nie sądzę, abym się doczekał wprowadzenia rozporządzeń dotyczących wszystkich obszarów metropolitalnych za swojego życia. Resort finansów będzie analizował prawo przez pryzmat możliwości finansowych Polski. Poza tym nie wiadomo, czy wprowadzone przez ustawę związki mają dobrowolny charakter. Mankamentem ustawy jest też brak spójności obszaru metropolitalnego z innymi obszarami - mówi prof. Hubert Izdebski.

O szansach na ukazanie się do rozporządzeń do ustawy metropolitalnej i o niej samej rozmawiamy z prof. Hubertem Izdebskim, byłym dyrektorem Instytutu Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą od zagadnień związanych z samorządem i administracją.

Podczas niedawnej debaty poświęconej przyszłości dzielnic Krakowa odniósł się pan do ustawy metropolitalnej mówiąc, że ona niczego nie rozwiązuje. Skąd taka ostra ocena?

To nie jest dobre rozwiązanie, zresztą w tej sprawie trudno o takie. Projekt był nieprzemyślany, niedopracowany, zrobiła się z tego ustawa trochę inna, ale też taka sobie. Nic w niej do niczego obszarowo nie pasuje. Obszary metropolitalne mają się nijak do ZIT-ów. Miejskie obszary funkcjonalne ośrodka wojewódzkiego znowu mają trochę inne granice. A przecież obszar jest ściśle związany z zadaniami, a zadania ściśle związane z obszarem. Nie można tych rzeczy odrywać. Może jak te obszary ze sobą zaczną uzgodnienia, to na podstawie doświadczeń – i to nie jednych, nie tylko Górnego Śląska, ale przynajmniej jednego monocentrycznego obszaru metropolitalnego - coś więcej można będzie powiedzieć o tym rozwiązaniu. Przy czym trzeba pamiętać, że to jest rozwiązanie, które może, ale nie musi być indywidualnie wprowadzane.

Nie sądzę, abym się doczekał wprowadzenia rozporządzeń dotyczących wszystkich obszarów metropolitalnych za swojego życia.

Przeczytaj cały wywiad na PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA