REKLAMA

Frankowicze walczą o swoje w UOKiK

  • Autor: GP
  • 15 czerwca 2016 14:42
Frankowicze walczą o swoje w UOKiK Na spotkaniu padła propozycja wypracowania wspólnego stanowiska, przy którym miałyby pracować instytucje stworzone do ochrony klientów. (fot.:pixabay.com)

• Odbyło się spotkanie kancelarii prawnej i reprezentacji "frankowiczów" z przedstawicielami UOKiK.
• Na spotkaniu udało się omówić możliwe kierunki działania UOKiK w kwestii sporu między kredytobiorcami, a bankami.

We wtorek, 14 czerwca w siedzibie UOKiK miało miejsce spotkanie kancelarii prawnej i reprezentacji "frankowiczów" z przedstawicielami UOKiK.

Podczas spotkania przedstawiciele UOKiK zaprezentowali kwestie prawne i problemy, z jakimi się borykają przy formułowaniu odpowiedzi i stanowisk w sprawach "kredytów frankowych".

Wyjaśniono między innymi, że brak reakcji na używanie przez banki klauzul abuzywnych do wyliczania rat kredytu wynika z orzecznictwa sądowego. Jednakże podawane przykłady orzeczeń sądowych nie wskazywały, by UOKIK występował przed sądami w sposób wystarczający i zdeterminowany. Strony dyskusji zgodziły się, że musi nastąpić zmiana takiego podejścia i należy wspólnie pracować nad nowymi rozwiązaniami w walce z dominującą pozycją firm finansowych.

Czytaj: Polityk PiS skrytykował tempo prac Jarosława Gowina

Prezes UOKiK Dorota Karczewska wskazała na nowe narzędzie, jakim dysponuje UOKiK przy wsparciu klientów banków. Od niedawna UOKiK może z własnej inicjatywy albo na wniosek sądu wyrazić tzw. "istotny pogląd w sprawie". To znaczy wydać opinię, czy dane postanowienie wzorca umowy lub praktyka może naruszać interesy konsumenta. Opinia ta nie jest wiążąca dla sądu.

Karczewska podkreśliła, że "istotny pogląd" w sprawie powinien jednak pomóc zwracającym się w sądowych bataliach z bankami. 

Na spotkaniu padła także propozycja wypracowania wspólnego stanowiska, przy którym miałyby pracować instytucje stworzone do ochrony klientów i związane z rynkiem finansowym, z udziałem środowiska poszkodowanych klientów banków i wsparciu kancelarii prawnych.

Czytaj: Przygotowywana jest rewaloryzacja rent i emerytur

Następne spotkanie „frankowiczów” w UOKiK planowane jest za około 2 do 3 tygodnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • aaaa 2016-06-16 12:28:09
    Miękko to jakoś , czy aby coś z tego bedzie ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA