REKLAMA

Frasyniuk: Atak na Wałęsę, to atak na dobro narodowe

  • Autor: PAP/GP
  • 18 lutego 2016 13:24
Frasyniuk: Atak na Wałęsę, to atak na dobro narodowe Frasyniuk: Kompletną polską paranoją jest fakt, że dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda w ramach prezydenckiej Rady Rozwoju rozmawia ze specjalistami o tym, by budować tożsamość historyczną. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

Atak na Lecha Wałęsę to atak na jedyne narodowe, polskie dokonania, bo mamy tylko Wałęsę i Solidarność; to są nasze klejnoty narodowe; gdy na świecie jest coraz więcej niepokojów i niepewności, my sami się atakujemy - ocenił Władysław Frasyniuk.

Szef IPN Łukasz Kamiński poinformował w czwartek (18 lutego), że w dokumentach zabezpieczonych w środę w domu gen. Czesława Kiszczaka znajdują się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Powiedział, że dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976.

Były działacz Solidarności i były poseł Władysław Frasyniuk powiedział, że jest zaskoczony, iż prezes instytutu państwowego przedstawia takie dokumenty bez opracowania i podania szerszego kontekstu.

- Panu prezesowi IPN zabrakło roztropności i spokojnego podejścia - ocenił Frasyniuk.

- W roku 1970 w Gdańsku ludzie ginęli od kul, a pogrzeby odbywały się nocą. W tych czasach robotnicy byli pozostawieni sami sobie. Musieli sobie poradzić, by siebie ratować. () Uważam, że takie dokumenty powinny być starannie opracowane przez zespół ludzi, by nikt nie miał najmniejszych wątpliwości - powiedział Frasyniuk.

Przeczytaj: Jarosław Kaczyński o nowych dokumentach IPN

Jego zdaniem w dokumentach jest sprzeczność, ponieważ Lech Wałęsa już w 1974 r. przestał mieć kontakty z SB, o czym sam pisał.

- Wiemy doskonale, że Kiszczak robił wiele, by Wałęsa nie dostał nagrody Nobla. Gdyby SB miała materiały go obciążające, to zmasakrowałaby Wałęsę i on by tej nagrody nie dostał - powiedział Frasyniuk.

Frasyniuk podkreślił, że bez Lecha Wałęsy i jego postawy w latach 80. nie byłoby polskiego podziemia i odrodzenia się ruchu Solidarności.

- Mamy do czynienia z przywódcą polskiego powstania narodowego, które wreszcie się powiodło po kilkuset latach. To ono dało nam Solidarność i dało wolność nie tylko nam, ale również krajom ościennym. I to jest takie obrzydliwe i takie plugawe, że ten przywódca jest atakowany, poniżany - powiedział Frasyniuk.

Przeczytaj: Andrzej Gwiazda, a Lech Wałęsa

Dodał, że kompletną polską paranoją jest fakt, że dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda w ramach prezydenckiej Rady Rozwoju rozmawia ze specjalistami o tym, by budować tożsamość historyczną poprzez polskich bohaterów narodowych, np. przypominając postać Tadeusza Kościuszki.

- To jest kompletna polska paranoja, bo kilka dni wcześniej pada też propozycja, by zapisać w konstytucji, że kto obraża dobre imię Polski będzie podlegał karze - powiedział Frasyniuk.

Jego zdaniem atak na Lecha Wałęsę, to atak na te jedyne narodowe polskie dokonania.

- Bo mamy tylko Wałęsę i Solidarność. To są nasze klejnoty narodowe. Gdy na świecie jest coraz więcej niepokojów i niepewności, gdy wybuchają kolejne konflikty i wojny w różnych miejscach i zagrożenie jest coraz większe, my sami się atakujemy - ocenił Frasyniuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • antonina 2016-02-18 14:42:50
    Do joantek: masz rację , podpisuję się w całości pod twoim komentarzem , dobro narodowe to zasoby muzealne i archiwalne , a nie okryty hańbą i wstydem dla Polaków człowiek kłamliwy , fałszywy , największy szkodnik dla byłych kolegów z którymi pracował , a za ich plecami donosił UB , a niewybaczalne jest , że za to brał kasę , OBRZYDZENIE MORALNE I BRAK SUMIENIA.
  • joantek 2016-02-18 14:25:25
    Wałęsa i Solidarność; to są nasze klejnoty narodowe... zbudowane na kłamstwie i manipulacji. ohyda. Wałęsa mógł być prawdziwym bohaterem, gdyby się przyznał, a nie obalał rząd Olszewskiego. a tak Wałęsa nie przyznając się do swojej przeszłości pozwolił zapewne na manipulowanie sobą i innymi umoczonymi w starym systemie. a wystarczyło powiedzieć "tak! współpracowałem. dla własnego dobra i dobra moich rodaków. sprzedawałem informacje ale również dezinformowałem. sytuacja polityczna nie pozwoliła mi na pozostanie +czystym+ ale unurzałem się w tym gównie dla większego dobra". można byłoby go nazwać wtedy Walenrodem. dzisiaj jest już tylko Bolkiem. wielka postać, mały człowiek. ps. żona Kiszczaka lansuje samego Kiszczaka na bohatera, który pozwolił na powstanie Solidarności i umożliwił przyznanie nagrody nobla swojemu człowiekowi. smutne :(REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA