REKLAMA

Fundacja Batorego alrmuje: Rząd uchyla się od konsultacji ważnych projektów

  • Autor: PAP/GP
  • 21 grudnia 2015 07:26
Fundacja Batorego alrmuje: Rząd uchyla się od konsultacji ważnych projektów W ocenie członków OFL rząd PiS nie realizuje standardów przeprowadzania konsultacji publicznych (fot. flickr.com, licencja: CC BY-NC-ND 2.0)

Zaniepokojenie uchylaniem się przez rząd od obowiązku konsultacji ważnych projektów legislacyjnych wyrazili eksperci Obywatelskiego Forum Legislacji (OFL) przy Fundacji Batorego. Rząd tłumaczy, że projekty zapowiedziane w kampanii muszą zostać szybko uchwalone.

- Wyrażamy zaniepokojenie uchylaniem się przez rząd i parlament od obowiązku prowadzenia konsultacji publicznych istotnych projektów legislacyjnych. Warunkiem tworzenia dobrego, społecznie akceptowanego prawa jest prowadzenie otwartych, szerokich i przejrzystych konsultacji - napisali eksperci w liście przesłanym do rządu oraz wszystkich posłów klubu Prawo i Sprawiedliwość, w którym apelują oni o spełnienie deklaracji złożonych w kampanii wyborczej i prowadzenie pełnego procesu legislacyjnego umożliwiającego włączenie się w ten proces wszystkich zainteresowanych.

W ocenie członków OFL rząd PiS nie realizuje standardów przeprowadzania konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego "wbrew zapowiedziom z kampanii wyborczej i deklaracjom zapisanym w programie partii Prawo i Sprawiedliwość z 2014 r.".

- Wnoszenie ważnych projektów ustaw jako projektów poselskich jest równoznaczne z rezygnacją z przeprowadzenia konsultacji publicznych. Dodatkowo, stosowanie pilnego trybu procedowania oznacza w praktyce niedopuszczenie do przedstawienia jakichkolwiek stanowisk przez zainteresowanych - ocenili eksperci, podkreślając, że z danych opublikowanych w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny wynika, że rząd prowadzi obecnie prace nad trzema projektami ustaw, podczas gdy Sejm pracuje, lub zakończył prace nad 24 projektami wniesionymi przez posłów partii rządzącej.

Znakomita większość (z nich - PAP) to ustawy o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, jakości życia i ochrony praw obywateli - zaznaczyli w apelu eksperci.

Według rzecznik rządu Elżbiety Witek zgłaszanie projektów ścieżką poselską wymuszone jest potrzebą ich szybkiego uchwalenia.

- Zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej szybkie zmiany, na których nam bardzo zależy, dlatego idą one ścieżką poselską. Natomiast wszystkie ważne programy, które wymagają szerokich konsultacji, idą ścieżką rządową - powiedziała Witek. Jak dodała, takie zasady były stosowane i przez wszystkich przyjęte.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ja 2015-12-21 08:53:45
    Fundacja Batorego dziala na szkode Polski i demokracji...jest finansowana aby niszczyc partie prawicowe.....do likwidacji !!!!!!!!!!!! Prosze!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA