REKLAMA

Fundacja Batorego apeluje do prezydenta o weto ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

  • Autor: GP
  • 29 lipca 2016 10:30
Fundacja Batorego apeluje do prezydenta o weto ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Sala obrad Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:wikipedia.org/CC)

● Fundacja Batorego, w wystosowanym do prezydenta piśmie, prosi o weto wobec nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
● Prawnicy fundacji podkreślają, że nowela pomija zalecenia Komisji Weneckiej Rady Europy.
● Ponowiony został apel do prezydenta o "ochronę istotnych wartości konstytucyjnych".

Fundacja Batorego wystosowała do prezydenta Andrzeja Dudy pismo. W jego treści prawnicy badający dla Fundacji proces legislacyjny nowelizacji zaatakowali prawo, które oczekuje na podpis prezydenta.

- Uchwalona ustawa zmusza Prezesa Trybunału Konstytucyjnego do dopuszczenia do orzekania trzech osób wybranych w grudniu 2015 roku na miejsca wcześniej obsadzone przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 roku. Co więcej, wbrew wyraźnemu wymogowi Konstytucji, całkowicie pomijając rekomendację Komisji Weneckiej uwzględniającą w pełni polski porządek prawny, ustawa nie pozwala na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku. Forsowanie tych oczywiście niekonstytucyjnych rozwiązań przez ustawodawcę jest dowodem świadomego łamania ustawy zasadniczej - piszą prawnicy.

W dalszej części dokumentu fundacja krytykuje wprowadzone przez Sejm rozwiązanie tzw. mniejszości blokującej. Mowa o czteroosobowym składzie sędziowskim, który może blokować na trzy miesiące wydanie wyroku w określonych przez ustawę przypadkach.

Czytaj: Nowoczesna oczekuje od prezydenta weta lub wysłania ustawy o TK do Trybunału. Jest apel partii

- Bezprecedensowe wymuszenie przepisem ustawy dopuszczenia do orzekania osób, które zostały powołane na stanowisko sędziego z naruszeniem Konstytucji, połączone z instytucją weta mniejszości, jak też z nowymi zasadami wyboru Prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz
nowymi zasadami decydowania o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, powoduje, że uchwalona ustawa daje obecnej większości parlamentarnej de facto pełną kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym - dodają przedstawiciele Fundacji im. Stefana Batorego.

Pismo kończy się stanowczym wezwaniem prezydenta  do "odmowy podpisania omawianej ustawy lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej".

To już kolejna organizacja, po środowiskach prawniczych i partiach opozycyjnych, która prosi prezydenta o weto.

Prezydent ma trzy możliwości postępowania wobec ustaw jakie do podpisu przedstawi mu Sejm. To podpisanie ustawy, co jest równoznaczne z jej wejściem w życie jako prawa, może wysłać ustawę do TK nim ją podpisze i może ją zawetować. Wtedy parlament musi przełamać weto prezydenta większością trzech piątych głosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA