REKLAMA

Fundację Batorego wspomaga finansowo walkę z mową nienawiści

  • Autor: PAP/GP
  • 10 marca 2016 17:14
Fundację Batorego wspomaga finansowo walkę z mową nienawiści Celem projektu, było zachęcenie młodych ludzi by pokazali jak walczyć z mową nienawiści w swojej społeczności. (fot.:pixabay.com)

Kilkanaście różnych pomysłów jak przeciwdziałać m.in. w mowie nienawiści powstało w ramach ogólnopolskiego projektu sfinansowanego przez Fundację Batorego. To filmy, specjalne aplikacje czy warsztaty.

Tzw. start-up'y powstały w ramach projektu "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści" realizowanego przez Fundację Humanity in Action Polska i Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis". Organizacje na swoje działanie otrzymały dofinansowanie ze środków norweskich w ramach programu "Obywatele dla demokracji" Fundacji Batorego.

W czwartek w Białymstoku podsumowano ponad roczny projekt, w ramach którego powstało 17 start-up'ów.

Jak powiedziała Monika Mazur-Rafał z Fundacji Humanity in Action Polska, projekt jest odpowiedzią na wciąż obecną w codziennym życiu mowę nienawiści.

- Skala tego zjawiska jest bardzo duża - można ją zaobserwować m.in. w mediach czy dyskusji publicznej, ostatnio też coraz częściej mówi się o "hejcie" w internecie - podkreśliła. Dodała, że skuteczną metodą walki z mową nienawiści jest "mobilizacja ludzi", aby na tę mowę reagowali.

Dlatego celem projektu, było zachęcenie młodych ludzi, którzy swoim językiem i swoimi pomysłami pokazaliby jak walczyć z mową nienawiści w swojej społeczności. Według Mazur-Rafał organizatorzy chcieli, aby młodzi ludzie, nie tylko byli uczestnikami projektu, ale też brali odpowiedzialność za swoje działania.

Przeczytaj: Komisja sejmowa opiniowała lecznicza marihuanę

- Stąd pomysł na tworzenie start-up'ów, aby młodzież odpowiadała i angażowała się w swoją inicjatywę, ale też wprowadzała kreatywne i innowacyjne rozwiązania - dodała.

Z kilkudziesięciu pomysłów zgłoszonych przez młodych ludzi z całej Polski, do realizacji wybrano 17. Mazur-Rafał powiedziała, że innowacyjność tych projektów to nie tylko rozwiązania techniczne, ale też rozwiązania aktywizujące społeczność.

Wśród start-up'ów jest m.in. specjalna wtyczka "Hejt alert", którą można zainstalować w przeglądarce internetowej i poprzez nią zgłaszać mowę nienawiści w internecie.

Inny z projektów "Wojownicy jesieni życia" mówi o problemie tzw. wiekizmu, czyli zwrócenie uwagi na osoby starsze. Jednym z elementów tego projektu było stworzenie specjalnego symulatora starości, czyli specjalnego stroju, który m.in. ogranicza zakres ruchów oraz zdolności poznawcze, z jakimi borykają się ludzie starsi.

Natomiast start-up "Opowiedz się" to platforma internetowa zbierająca historie różnorodnych osób, które w związku z "innością" narażone są na wykluczenie. Można usłyszeć historię m.in. osoby z niepełnosprawnością, muzułmanki, osoby transseksualnej czy bezdomnej.

Zdaniem Mazur-Rafał, pilotaż tego projektu jest bardzo udany i spotkał się z dużym odzewem, dlatego chciałaby by w przyszłości był kontynuowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA