REKLAMA

Fundusz Kościelny, budżet: Państwo coraz więcej płaci na księży

  • Autor: PAP/AT
  • 12 lipca 2017 07:57
Fundusz Kościelny, budżet: Państwo coraz więcej płaci na księży Kwota na Fundusz Kościelny jest rekordowa (fot.pixabay.com)

Rosną wydatki na Fundusz Kościelny. W 2016 r. przeznaczono na niego rekordową kwotę - aż 145,3 mln zł.

Co roku rosną wydatki na Fundusz Kościelny. Jednak pomysł jego likwidacji porzuciła nawet Platforma – pisze środowa "Rzeczpospolita".

145,3 mln zł - to kwota, jaką w 2016 roku przeznaczono na Fundusz Kościelny. Taka liczba znalazła się w analizie NIK z wykonania budżetu państwa w części dotyczącej wyznań i mniejszości, do której dotarła "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Państwo nie będzie finansować lekcji religii?

Kwota jest rekordowa, bo do 2012 roku fundusz nie przekraczał 100 mln zł rocznie. Później zaczął szybko puchnąć. Przykładowo w 2013 roku państwo przeznaczyło na ten cel 118,2 mln zł, w kolejnych latach 133,1 mln i 128,1 mln. Oznacza to, że coraz więcej wydajemy na składki emerytalne zdrowotne dla księży, bo głównie na ten cel idą pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Obecnie - jak zwraca uwagę "Rz" - choć wysokość Funduszu szybko rośnie, w Sejmie raczej nie ma chętnych, by go zreformować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • zachwycona dobrą zmianą 2017-07-12 19:43:40
    Uważam, że to stanowczo za mało. Księża to nietykalne świątobliwości. Należą im się wszystkie pieniądze a my naród powinniśmy pracować dla nich jako parobki kościelne i z ich łaski otrzymywać strawę. Przecież im większy polityk tym bardziej liże im d..ę. Polacy na kolanach nawet przed zwykłym wikarym - to jest nasz ustrój aktualny: KATOLICKA POLSKA NA KOLANACH
  • Klechistan Kaczystan 2017-07-12 12:55:37
    Księża to najlepszy sort Polaków. Nie płaca podatków a doją nas wszystkich. Fundusz kościelny, religia w szkole, emerytury, chociaż nie płaca na ZUS. Specjalne datki od państwa, samorządów i biznesmenów którzy chcą zaistnieć w sferze budżetowej. Może lepiej i taniej byłoby płacić dziesięcinę jak za dawnych czasów?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA