REKLAMA

FZZ wybrało reprezentantów do RDS

  • Autor: PAP
  • 30 września 2015 17:09
FZZ wybrało reprezentantów do RDS Tadeusz Chwałka w Radzie Dialogu Społecznego (fot. PAP/Rafał Guz)

Tadeusz Chwałka, szef Forum Związków Zawodowych, a także liderzy FZZ zostaną złonkami pierwszego składu Rady Dialogu Społecznego.

FZZ wskazało swoich przedstawicieli i zgłosiło ich prezydentowi, który powołuje Radę.

Doradca FZZ Anna Grabowska poinformowała, że oprócz Chwałki w Radzie zasiądzie sześcioro wiceszefów FZZ: przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Justyna Dargiewicz, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl, szef Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra" Dariusz Trzcionka, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, Przewodniczący NSZZ "Solidarnośc"'-80 Marek Mnich i wiceprzewodniczący Ogólnokrajowego Zrzeszenia Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego Waldemar Lutkowski. Ósmym członkiem Rady z FZZ będzie przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Zygmunt Mierzejewski - członek prezydium FZZ.

RDS - ciało niezależne

Komisja trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie po ośmiu członków będą miały OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Obowiązująca od 11 września ustawa o RDS zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Tak jak w KT w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków Rady - premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA