REKLAMA

Gabinet cieni PO: Będą znani politycy? Media spekulują

  • Autor: GP/PAP
  • 15 listopada 2016 10:44
Gabinet cieni PO: Będą znani politycy? Media spekulują Politycy PO, którzy wejdą w skład gabinetu cieni to posłowie i senatorowie partii. Nie będzie nowych nazwisk. (fot.:twitter.com/platforma_org)

• Mija rok od objęcia rządów przez PiS. Platforma z tej okazji przygotowuje kolejną ofensywę opozycyjną. Jej kluczowym elementem będzie gabinet cieni.
• Obok prawie pewnego premiera, którym będzie Grzegorz Schetyna, pojawić się mają: Elżbieta Gapińska, Dorota Niedziela, Rafał Trzaskowski, Krzysztof Brejza czy Borys Budka.
• Co ciekawe Budka ma trafić do MSWiA.

Na rocznicę rządów PiS ofensywę opartą o nazwiska przygotowuje PO. Platforma,po październikowej ofensywie programowej, w listopadzie chce oprzeć polityczne działanie na gabinecie cieni. To brytyjska tradycja budowania w opozycji parlamentarnej grupy polityków recenzującej działanie ministrów rządzących krajem.

- Ministrowie będą mieć za zadanie pilnowanie swoich realnie rządzących odpowiedników, ale także kreowanie wizerunku PO i przygotowywanie partii do wyborów pod kątem obietnic i świeżych pomysłów, mogących uwieść elektorat - opisuje cel gabinetu cieni PO wtorkowa (15 listopada) "Rzeczpospolita".

Skład gabinetu cieni ma ustalić Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Schetyna ma już nazwiska.

Czytaj: Politycy opozycji, byli działacze PO zakładają partię

Gazeta przewiduje nazwiska konkretnych polityków PO, którzy obok Grzegorza Schetyny, staną na czele rządu cieni. Jego pozycja premiera jest raczej pewna. Nie ma jednak wielkich niespodzianek także w spekulacjach. Politykami, którzy stanowić mają trzon gabinetu cieni są posłowie i senatorowie Platformy.

Elżbieta Gapińska w ministerstwie edukacji oraz Dorota Niedziela w ministerstwie rolnictwa. Rafał Trzaskowski w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dalej Krzysztof Brejza w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Względem poprzednich rządów PO ciekawe przesunięcie szykuje się w MSWiA. To ministerstwo, którym kiedyś kierował Schetyna, ma objąć Borys Budka.

Wiadomo, że są też plany powołania dwóch nowych ministerstw: ds. osób niepełnosprawnych i ds. reformy samorządów. O tych Schetyna informował w innych wystąpieniach medialnych.

Schetyna zapewniał, że nie chce, by byli ministrowie PO, z okresu rządów tej partii wracali w gabinecie cieni na te same stanowiska.

- Nie chciałbym , żeby ktoś, kto był już ministrem np. infrastruktury w gabinecie cieni odpowiadał za infrastrukturę. Może być innym ministrem, ale nie powinien wchodzić w te same buty - mówił w październiku lider PO.

Osobą, która nasuwa się naturalnie na myśl w kontekście tego cytatu jest Cezary Grabarczyk, który był ministrem infrastruktury w rządach Donalda Tuska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • A 2016-11-16 20:19:17
    Gabinet czerwieni. Któremu tam się przyczyniło, że jest wybitnym premierem mocarstwa? Tu nie trzeba nic cieniować ani wymyślać, wszystko jest wymyślone. Teraz trzeba ciężko zapiera..lać. Tego niestety Platfusiarnio nie potraficie. Brak wam kręgosłupa moralnego i głębokiej wiary. Takich obszczymurków wszędzie pełno. Gabinet to sobie zrobicie u Donka na strychu jak powróci stalowo szary.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA