REKLAMA

Gawłowski: PO pracuje nad projektem nowej ustawy antysmogowej

  • Autor: PAP/JS
  • 13 stycznia 2017 18:18
Gawłowski: PO pracuje nad projektem nowej ustawy antysmogowej Były wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski (fot. facebook)

• PO pracuje nad projektem specjalnej ustawy, która miałaby zobowiązać rząd do walki ze smogiem - poinformował b. wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski (PO).
•  Projekt ma w ciągu miesiąca trafić do Sejmu.

O problemie związanym ze smogiem politycy PO chcą też rozmawiać w najbliższą środę podczas spotkań z mieszkańcami Małopolski.

Gawłowski przypomniał, że Sejm tzw. ustawę antysmogową uchwalił jeszcze w sierpniu 2015 roku. Ustawa dała samorządom prawo określenia, jakim paliwem można palić w piecach i wyznaczenia standardów technicznych dla kotłów.

"Zbudowaliśmy także instrumenty finansowe wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - tam było kilka programów dedykowanych temu obszarowi, czyli program KAWKA związany z redukcją emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez likwidację kotłowni lokalnych, czy programy dotyczące zmiany transportu publicznego z autobusów wysokoemisyjnych na transport niskoemisyjny" - dodał Gawłowski.

Czytaj też: Nowoczesna ma Dekalog Antysmogowy

Zdaniem b. wiceministra ochrony środowiska, po dojściu do władzy PiS, programy te zostały wstrzymane. "W związku z tym chcemy przygotować projekt ustawy, który zmusi PiS do tego, żeby te programy, które wcześniej realizowaliśmy, były w dalszym ciągu realizowane" - powiedział polityk Platformy, obecnie szef sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Zgodnie z projektem takiej "specustawy", Sejm miałby zobowiązać rząd do walki ze smogiem i przeznaczenia na nią odpowiednich środków finansowych. "Jest to możliwe, my to wyraźnie chcemy zapisać, żeby PiS nie uciekał przez realizacja działań na rzecz walki ze smogiem" - zaznaczył Gawłowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pamiętliwy 2017-01-13 18:30:43
    Hipokryci. Przez 8 lat rządów nie kiwnęli palcem w tej sprawie. Teraz sobie przypomnieli, kiedy nie mają (i całe szczęście) nic do powiedzenia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA