REKLAMA

Giannasi: Monitorujemy przestępstwa z nienawiści; to priorytet brytyjskich władz

  • Autor: PAP/JS
  • 26 września 2016 14:37
Giannasi: Monitorujemy przestępstwa z nienawiści; to priorytet brytyjskich władz Zgodnie z informacjami ambasady RP w Londynie w ciągu kilku ostatnich miesięcy polskie służby konsularne interweniowały w kilkudziesięciu przypadkach incydentów, które są badane jako potencjalnie motywowane nienawiścią na tle narodowościowym. (Fot. Pixabay)

Przeciwdziałanie, monitorowanie i zwalczanie przestępczości motywowanej nienawiścią, a także ochrona ofiar jest priorytetem brytyjskich władz - zapewnił szef rządowego programu zwalczania przestępstw z nienawiści Paul Giannasi.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że każdego roku w Wielkiej Brytanii policja odnotowuje ok. 52 tys. przestępstw z nienawiści. - Wiele takich przypadków nie jest w ogóle zgłaszanych. Według szacunków może być ich cztery razy więcej - powiedział Giannasi, który spotkał się z polskimi dziennikarzami przy okazji odbywającej się w Warszawie konferencji eksperckiej OBWE.

Giannasi podkreślił, że w ostatnich miesiącach doszło do wzrostu przestępczości motywowanej nienawiścią - m.in. po czerwcowym referendum w sprawie tzw. Brexitu, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem kraju z Unii Europejskiej.

Według Giannasiego od czerwca do września liczba tego rodzaju przestępstw wzrosła o ponad jedną czwartą w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Jak dodał, bezpośrednio po referendum wzrost ten wyniósł ok. 50 proc.

Giannasi zaapelował do ofiar przestępstw z nienawiści, aby zgłaszały się na policję. - Przeciwdziałanie i zwalczanie tego rodzaju przestępczości jest priorytetem w Wielkiej Brytanii. Mamy bardzo wyraźny plan działania - zapewnił.

Jak wyjaśnił, brytyjska policja pogłębiła monitoring takich przypadków; raporty dotyczące przestępczości motywowanej nienawiścią są sporządzane każdego tygodnia, a nie jak dotychczas - co kwartał.

- Prawa człowieka oraz ich ochrona ma fundamentalne znaczenie dla brytyjskiego społeczeństwa, które jest wielokulturowe. Stąd ochrona mniejszości jest jedną z podstawowych zasad Wielkiej Brytanii. Ludzie mają prawo do ochrony i to jest nasz obowiązek. Wielka Brytania i jej społeczeństwo jest tolerancyjne - podkreślił Giannasi.

Zgodnie z informacjami ambasady RP w Londynie w ciągu kilku ostatnich miesięcy polskie służby konsularne interweniowały w kilkudziesięciu przypadkach incydentów, które są badane jako potencjalnie motywowane nienawiścią na tle narodowościowym.

Na początku września z wizytą w Londynie przebywali ministrowie: spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, którzy spotkali się ze swymi brytyjskimi odpowiednikami, domagając się stanowczej reakcji brytyjskich władz i wzmocnienia działań policji. Doszło także do rozmowy telefonicznej pań premier Beaty Szydło i Theresy May.

Prezydent Andrzej Duda wystosował dwa listy, do prymasa Wielkiej Brytanii Vincenta Nicholsa i do biskupa Canterbury Justina Welby, z prośbą, żeby zwrócili uwagę na kwestię napaści na Polaków w tym kraju. Zwrócił się też do hierarchów, aby zaapelowali do społeczeństwa brytyjskiego o poszanowanie praw podstawowych Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA