REKLAMA

Glapiński to autorytet dla PiS, inni widzą lojalistę Jarosława Kaczyńskiego

  • Autor: PAP/GP
  • 06 maja 2016 13:31
Glapiński to autorytet dla PiS, inni widzą lojalistę Jarosława Kaczyńskiego Frontowe drzwi siedziby NBP, w której prawdopodobnie będzie pracował jako szef prof. Glapiński. (fot.:NBP/wikipedia.org/CC)

• W piątek (6 maja) prezydent wskazał następnego szefa NBP prof. Adama Glapińskiego.
• Politycy podkreślają dorobek finansisty, a eksperci zaznaczają, że jego kandydatura nie powinna być powodem sporu politycznego.

W piątek (6 maja) media obiegła informacja, że prezydent Andrzej Duda na następcę Marka Belki rekomenduje prof. Adama Glapińskiego. Jest on już związany z NBP, bo od lutego br. zasiada w zarządzie tej instytucji.

Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta  podkreśla, dlaczego wybrano właśnie profesora. - Przeważyło ogromne doświadczenie jego osoby - zaznacza Magierowski.

Ignacy Morawski z Instytutu WiseEuropa powiedział:

- Wydaje mi się, że prof. Glapiński będzie prezesem niezależnym, aczkolwiek wiadomo, jaka jest jego afiliacja polityczna, to na pewno gdzieś w tyle głowy wszyscy mają, że jest to człowiek na różne sposoby powiązany z obecną władzą, ale to nie musi ograniczać jego niezależności

Na falach Radia Gdańsk do kandydatury odniósł się Jan Krzysztof Bielecki.

Przeczytaj: RPP podjęła nowe decyzje w kwestii stóp procentowych

- Glapińskiego inwestorzy na razie się nie boją. Od czasu powołania go z początkiem marca do zarządu, zresztą na wniosek Marka Belki, złoty odzyskuje siły, a ceny papierów skarbowych są stabilne. Profesor Glapiński będzie dobrym szefem NBP - mówił Bielecki. - W czasach brutalnej walki politycznej to może być gładka zmiana.

Podkreślił, że jest bardzo prawdopodobne, że Marek Belka, który kończy kadencję szefa NBP latem, zgodził się oddać instytucję w ręce Glapińskiego, bo zapewniło mu to poparcie PiS w jego starcie do Europejskiego Banku Odnowy i Rozwoju. Belka nie może sobie pozwolić, by rząd go w tym starcie pozostawił samego.

Media podkreślają też, że Glapiński był związany z Porozumieniem Centrum, pierwszą partią braci Kaczyńskich, ale przyłożył też rękę do powstania Platformy Obywatelskiej.

Jego kandydatura cieszy natomiast Huberta Biskupskiego, szefa Super Biznesu.

Źródło: twitter.com

Podkreślane w sieci są też decyzje Rady Polityki Pieniężnej, w której Glapiński miał udział:

Źródło: twitter.com

Stabilność makroekonomiczną polskiej gospodarki za mijającej prezesury prof. Marka Belki Morawski ocenił dobrze pytany wcześniej o opinię ekspert Ignacy Morawski.

- Za kadencji prezesa Marka Belki polska gospodarka zachowywała się bardzo dobrze, więc trudno powiedzieć, żeby bank centralny popełniał jakieś większe błędy. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie. (…) Nie mam jednoznacznej odpowiedzi, na ile bank centralny mógł zrobić coś więcej, żeby zwalczyć tę deflację, która jest. Skłaniałbym się do poglądu, że dopóki obserwujemy szybki spadek bezrobocia, to możemy powiedzieć, że ten problem deflacji jest na razie drugoplanowy - podsumował Morawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA