REKLAMA

Gliński: W 2017 r. 200 mln zł więcej na kulturę

  • Autor: PAP/jm
  • 01 października 2016 16:24
Gliński: W 2017 r. 200 mln zł więcej na kulturę Minister Piotr Gliński zapowiedział, że nakłady na kulturę w 2017 r. po raz pierwszy przekroczą 1 proc. budżetu. (fot. gov.pl)

- Nakłady na kulturę w przyszłym roku wzrosną o ponad 200 mln zł i po raz pierwszy przekroczą 1 proc. budżetu państwa - poinformował w sobotę (1 października) w Bydgoszczy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Przyjęty przez rząd w tym tygodniu budżet w dziale kultura opiewa na ponad 200 mln zł więcej niż w tym roku. Po raz pierwszy przekroczymy 1 proc. budżetu na kulturę. Niezmiernie się z tego cieszę - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podkreślił, że jest to odpowiedzialne działanie kierownictwa rządu i jego formacji politycznej. - Myśmy dotrzymali słowa, skoro kultura miała być priorytetem, jest priorytetem - dodał.

Gliński przypomniał też, że obejmując stanowisko ministra kultury zapowiedział, że kultura będzie jednym z priorytetów obecnego rządu. - Cieszę się, że wreszcie kultura zostaje wyniesiona na właściwą pozycję. Kultura jest mechanizmem rozwojowym - mówił.

Wicepremier w Bydgoszczy podpisał umowę w sprawie dofinansowania modernizacji Opery Nova ze środków Programu Infrastruktura i i Środowisko, w części przeznaczonej na kulturę. Wsparcie wyniesie 9,5 mln zł, a wartość całego projektu sięgnie 13,5 mln zł.

- W Operze Nova, która kojarzy się z nie najkrótszym okresem budowy (34 lata - przyp.red.), będziemy mogli wreszcie zrealizować ostatni etap tej budowy - powiedział Gliński.

Zaznaczył, że opera ma problemy m.in. z oświetleniem, systemem sterowania mechaniką sceny, stanem samej sceny, nagłośnieniem, a także brakiem instrumentów.

Projekt przewiduje zakup nagłośnienia dużej sali wraz konsoletą foniczną i cyfrową siecią dźwiękową, nagłośnienia sali kameralnej, bezprzewodowych urządzeń radiowych (mikroporty, mikrofony), sprzętu oświetleniowego dla obu sal.

W ramach inwestycji również zaplanowano wymianę systemu sterowania mechaniką sceny, remont sceny głównej, tzw. kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji, a także zakup instrumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA