REKLAMA

Głosowanie Zwiercan za Morawieckiego zostało nagrane. Terlecki zapowiedział publikację nagrań

  • Autor: PAP/GP
  • 21 kwietnia 2016 13:54
Głosowanie Zwiercan za Morawieckiego zostało nagrane. Terlecki zapowiedział publikację nagrań Ryszard Terlecki jest politykiem PiS i członkiem Prezydium Sejmu. (fot.:youtube.com)

Nagrania z głosowania ws. sędziego TK trafią do opinii publicznej, gdy prokuratura zakończy swoje postępowanie - zapowiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). W ocenie PO marszałek Sejmu nie chce upublicznić nagrań z głosowania, bo boi się prawdy.

Podczas głosowania nad wyborem nowego sędziego TK w ubiegły czwartek w Sejmie posłanka Małgorzata Zwiercan zagłosowała również w imieniu posła Kornela Morawieckiego. W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Zawiadomienie do prokuratury złożyła PO.

- Mamy głębokie podejrzenie, że takich przestępstw mogło być więcej - powiedział na konferencji prasowej w czwartek poseł PO Mariusz Witczak. Przypomniał, że jego klub zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o upublicznienie zapisu z kamer rejestrujących obrady na sali plenarnej oraz informacji o tym, w którym miejscu poszczególni posłowie PiS głosowali.

Politycy PO chcą się dowiedzieć m.in. gdzie podczas czwartkowego głosowania nad wyborem sędziego TK głosowało 19 posłów PiS. Tyle - według nich - było pustych miejsc w części sali obrad, którą zajmuje klub PiS. Wiceszef klubu PiS Marek Suski mówił w poniedziałek PAP, że część posłów PiS to jednocześnie ministrowie rządu Beaty Szydło i podczas ubiegłotygodniowego głosowania siedzieli w ławach rządowych.

- Niestety, marszałek Kuchciński boi się prawdy. Zamiast przestrzegać interesów demokracji broni interesów PiS i nie chce nam informacji przekazać - powiedział Witczak. Dodał, że uniemożliwia to sprawdzenie przebiegu głosowania.

Przeczytaj: Duża ustawa medialna już w Sejmie

Posłanka PO Urszula Augustyn dodała, że art. 113. konstytucji stanowi, że posiedzenia Sejmu są jawne.

- Przynajmniej były jawne do tej pory. W związku z tym pytamy, dlaczego mamy taki problem z uzyskaniem obrazu tego, co działo się na sali, dlaczego nie możemy się dowiedzieć kto, gdzie i jak głosował - powiedziała Augustyn.

Platforma złożyła do prokuratury wniosek o udostępnienie nagrań, które marszałek Kuchciński przekazał prokuraturze.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie, że nagrania trafią do opinii publicznej, gdy prokuratura zakończy swoje postępowanie.

- Zasada jest taka, że prokuratura ma wyłączność na czas prowadzenia postępowania - zaznaczył.

W ocenie Terleckiego jest faktem niezaprzeczalnym, że kluby opozycyjne złamały regulamin Sejmu, gdy posłowie pozostali na sali, a nie głosowali.

- Obowiązkiem posła jest głosować. To jest przestępstwo, moim zdaniem - podkreślił Terlecki.

w ubiegły czwartek Sejm wybrał na nowego sędziego TK, zgłoszonego przez PiS prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK; w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego.

Posłowie opozycji podnosili później, że zwracali marszałkowi Sejmu tuż po głosowaniu uwagę, że doszło podczas niego do nieprawidłowości, i chcieli doprowadzić do reasumpcji głosowania, ale marszałek ogłosił zamknięcie obrad. Zwiercan została jeszcze w czwartek wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. W związku z głosowaniem "na dwie ręce" PO zawiadomiła prokuraturę. W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające.

Prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od wybranego przez Sejm na sędziego TK prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego; najbliższy możliwy termin to 28 kwietnia. Decyzję prezydenta poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, że uchwała ws. wyboru sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie. Zwrócił się też do prezydenta o przyjęcie ślubowania od sędziego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA