REKLAMA

Gminy wiejskie przeciwne poszerzaniu kontroli RIO

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 17 sierpnia 2016 14:17
Gminy wiejskie przeciwne poszerzaniu kontroli RIO Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych: Gminy wiejskie przeciwne poszerzaniu kontroli RIO Sytuacja gminy Ostrowice może rykoszetem odbić się na innych samorządach, w poszerzonych kontrolach izb obrachunkowych. (fot. Greanna.ecom.com.pl)

Związek Gmin Wiejskich RP negatywnie zaopiniował projektowane przez MSWiA zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.

Przypomnijmy, celem MSWiA w projekcie zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych jest wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin.

Projektodawca w uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych przedstawił, że zasadniczy cel zmian w zakresie wzmocnienia funkcji kontrolnych izb obrachunkowych wynika z przeciwdziałania tendencji nadmiernego zadłużenia samorządów. Zdaniem projektodawców, niewystarczające narzędzia kontroli i nadzoru kontroli skutkują, posługując się przykładem gminy Ostrowice, wielokrotnym przekroczeniem właściwego poziomu zadłużenia w jednostkach samorządowych.

Taka argumentacja wzbudza sprzeciw samorządów. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił też Związek Gmin Wiejskich RP.

- Stan nadmiernego zadłużenia dotyczy kilku małych gmin, których wartość zadłużenia nie ma istotnego znaczenia w kwocie ogólnego długu samorządów. We wskazanej gminie Ostrowice nieskuteczność przeciwdziałania nadmiernemu zadłużeniu nie wynikała ze słabości instrumentów kontrolnych i nadzorczych, a braku ze strony konkretnej RIO w odpowiednim czasie działań kontrolnych i nadzorczych. Co potwierdzają wnioski z kontroli NIK w 2014 roku – czytamy w stanowisku gmin wiejskich.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-08-17 17:08:08
    Coś się ostatnio ta hałaśliwa reprezentacja małej części gmin bardzo udziela. Ciekawe dlaczego?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA