REKLAMA

Gowin: Chcemy, aby rozwój Polski miał charakter zrównoważony

  • Autor: PAP/JS
  • 28 listopada 2016 14:06
Gowin: Chcemy, aby rozwój Polski miał charakter zrównoważony Gowin wziął udział w konferencji prasowej, która odbyła się w Akademii Pomorskiej (fot.:Ministerstwo Nauki/twitter.com/nauka_gov_p)

• O potrzebie zrównoważonego rozwoju Polski, w tym także mniejszych ośrodków akademickich, mówił w Słupsku minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
• Zapowiedział specjalne kilkuletnie wsparcie dla słupskiej Akademii Pomorskiej.

Gowin wziął udział w konferencji prasowej, która odbyła się w Akademii Pomorskiej. Przed spotkaniem z dziennikarzami wicepremier spotkał się z przedstawicielami tej uczelni oraz lokalnych władz.

"Moja obecność tutaj jest wyrazem nastawienia nie tylko mojego, ale też całego rządu, aby rozwój Polski, w tym rozwój akademicki Polski, wspierać nie tylko na tych ośrodkach najsilniejszych, na wielkich metropoliach i wielkich uniwersytetach. Chcemy, aby ten rozwój miał charakter zrównoważony" - mówił Gowin.

Gowin poinformował m.in., że jednym z celów jego wizyty w Słupsku było poinformowanie władz Akademii Pomorskiej o finansowym wsparciu, w wysokości 1 mln złotych, które jeszcze w tym roku otrzyma ta uczelnia. "Chciałbym, aby to wsparcie było kontynuowane w następnych latach" - powiedział minister nauki przypominając, że ze względu na ulokowanie w powiecie słupskim - w Redzikowie - tarczy antyrakietowej, Słupsk jest objęty rządowym programem wsparcia. "W mojej ocenie te działania osłonowe wobec Słupska powinny objąć także wymiar akademicki" - zadeklarował.

Pochodzący ze Słupska doradca wicepremiera Piotr Mueller dodał, że ów milion złotych wsparcia słupska uczelnia otrzyma jeszcze w grudniu, a kwota ta związana jest przede wszystkim z połączeniem tej państwowej uczelni z prywatną Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój kadry naukowej.

Czytaj też: Marzena Machałek: zmiany w systemie edukacji do końca roku

"W perspektywie będzie możliwe uruchomienie wieloletniego programu w ramach rekompensaty za umieszczenie tarczy antyrakietowej w okolicach Słupska, które to pieniądze będą przeznaczone na rozwój Akademii Pomorskiej" - powiedział Mueller dodając, że władze Akademii zostały poproszone o przygotowanie planu konkretnych działań. "Po jego ustaleniu będziemy mówić o konkretnych pieniądzach, ale mówimy tu o kwotach około kilkunastu milionów złotych w ciągu pięciu lat" - zaznaczył Mueller.

Jak dodał, nie jest wykluczone, że czas realizacji programu zostanie wydłużony lub skrócony, a jednym z jego głównych celów będzie dążenie do tego, by Akademia Pomorska rozpoczęła działania zmierzające do "szerszego zdobywania uprawnień w zakresie doktoryzowania" i ewentualnie utworzenia w perspektywie kilku lat, w miejsce akademii, uniwersytetu przymiotnikowego.

Gowin wyjaśnił, że jego wizyta w Słupsku miała też na celu złożenie "wyrazów uznania dla Akademii Pomorskiej" m.in. za działania dostosowujące uczelnię do potrzeb rynku pracy. Podkreślił, że zasługą słupskiego środowiska akademickiego i lokalnych władz było m.in. utworzenie Słupskiego Ośrodka Akademickiego (ma on stworzyć ofertę edukacyjną wychodzącą naprzeciw potrzebom rynku pracy).

"Dzisiaj z dużą satysfakcją mogłem usłyszeć głosy słupskich przedsiębiorców, którzy mówili, że współpraca z Akademią Pomorską układa się znakomicie" - powiedział Gowin dodając, że drugim przykładem pozytywnych działań prowadzonych w ostatnim czasie przez władze słupskiej uczelni była także jej konsolidacja z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku.

"To jest pierwsza tego typu konsolidacja uczelni publicznej z niepubliczną. Chciałbym, żeby ten wzór ze Słupska promieniował na inne ośrodki akademickie w Polsce" - powiedział wicepremier.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA