REKLAMA

Gowin: Habilitacje uzyskiwane na Słowacji będą wymagały nostryfikacji

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2016 17:17
Gowin: Habilitacje uzyskiwane na Słowacji będą wymagały nostryfikacji Jarosław Gowin oraz ambasador Słowacji Dusan Kristofik podpisali umowę dotyczącą uznawania tytułów naukowych (fot. Ministerstwo Nauki/twitter)

• Habilitacje uzyskiwane na Słowacji będą wymagały nostryfikacji w Polsce - poinformował na Twitterze minister nauki Jarosław Gowin, który w środę (16 marca) podpisał w tej sprawie umowę z rządem Słowacji.
• Ma ona rozwiązać problem habilitacji uzyskiwanych przez Polaków w tym kraju.

"Dziś podpisałem porozumienie z rządem Słowacji. Habilitacje uzyskiwane u naszych sąsiadów będą wymagać nostryfikacji w Polsce" - napisał w środę na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rządy Polski i Słowacji umowę o wzajemnym uznawaniu tytułów naukowych zawarły pierwotnie w 2005 roku. Zgodnie z jej zapisami tytuły naukowe takie jak słowacki docent są równoważne ze zdobywanym w Polsce stopniem doktora habilitowanego. W rzeczywistości - co wielokrotnie podkreślali przedstawiciele środowiska naukowego - tytuły polskie i słowackie wcale nie są równoważne. Ponieważ jednak na Słowacji można zdobyć je szybciej i łatwiej niż w Polsce, z tej możliwości korzystało wielu polskich naukowców.

W środę wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz ambasador Słowacji Dusan Kristofik podpisali umowę, która zmienia zapisy dokumentu zawartego w 2005 roku. "Umowa ma zmienić zasady regulujące wzajemne uznawanie wykształcenia między Polską a Słowacją. Dzisiejsza umowa będzie podstawą do wzajemnego uznawania okresów studiów i równoważności dokumentów o wykształceniu, jak świadectwa maturalne czy dyplomy ukończenia studiów wyższych. Na jej podstawie uznane zostaną też stopnie naukowe uzyskane w Polsce i na Słowacji do poziomu doktora" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak informuje resort nauki, Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni i tytułów uzyskanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Słowackiej, sporządzonej w Warszawie dnia 18 lipca 2005 r. ma wejść w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po wymianie odpowiednich not dyplomatycznych pomiędzy obydwoma państwami".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Magda 2016-03-17 06:55:51
    A co dalej, co z uprawnieniami habilitacyjnymi? Tu dopiero jest hucpa, słowaccy profesorowie często po prostu ośmieszają polska naukęREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA