REKLAMA

Gowin: Stopnie naukowe nie za prace teoretyczne, a wdrożenia gospodarcze

  • Autor: PAP/JS
  • 17 czerwca 2016 09:49
Gowin: Stopnie naukowe nie za prace teoretyczne, a wdrożenia gospodarcze Jarosław Gowin zapowiada zmiany w uzyskiwaniu tytułów naukowych (fot. polskarazem.pl)

• Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje uruchomienie specjalnej, wdrożeniowej ścieżki kariery akademickiej, tak, by stopnie naukowe można było uzyskiwać nie za prace teoretyczne, tylko za wdrożenia gospodarcze - mówi szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin.
• To jeden z wielu pomysłów ministerstwa na pobudzenie innowacyjności na uczelniach wyższych.

"Reformy wymagają także instytuty badawcze, ich potencjał nie jest dzisiaj w pełni wykorzystywany" - mówił Gowin. Jak dodał, MNiSW pracuje także nad nowym algorytmem finansowania uczelni. Chodzi w nim o to - tłumaczył - aby "uczelniom opłacało się - w sensie dosłownym - przyjmować mniej studentów, za to lepszych, a uwolnione moce profesorów, młodych, zdolnych doktorów, żeby były angażowane właśnie w badania naukowe".

Czytaj też: Gasiuk-Pihowicz: PiS nie rozumie idei wymiaru sprawiedliwości

Ambicją resortu jest także stworzenie uczelni, które będą konkurować z najlepszymi uczelniami na razie europejskimi, ale w przyszłości znajdą się w pierwszej setce rankingu szanghajskiego. To lista najlepszych uczelni na świecie, w której najwyżej notowane Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazły się w 2015 roku przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem.

Wzmocnieniu roli innowacji w gospodarce i nauce ma służyć program Start in Poland z budżetem 3 mld zł ze środków publicznych na rozwój start-upów w Polsce. "Prawie 90 procent wszystkich innowacji, które powstały w ciągu ostatnich 35 lat, to były innowacje finansowane ze środków publicznych. Nawet te najbardziej spektakularne sukcesy w dziedzinie nowoczesnych technologii, takie jak firma Leona Maska, one rozwinęły się dzięki zamówieniom publicznym rządu amerykańskiego" - podkreślił Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA