REKLAMA

Gowin: Zagwarantujemy Polakom, którzy już są na Wyspach, utrzymanie uprawnień

  • Autor: PAP/JS
  • 03 lutego 2016 11:54
Gowin: Zagwarantujemy Polakom, którzy już są na Wyspach, utrzymanie uprawnień Minister Jarosław Gowin zapewnia, że polski rząd zagwarantuje Polakom w Wielkiej Brytanii utrzymanie dotychczasowych uprawnień (fot. facebook/Jarosław Gowin)

· Minister Jarosław Gowin zapewnia, że polski rząd zagwarantuje Polakom w Wielkiej Brytanii utrzymanie dotychczasowych uprawnień.
· W piątek, 5 lutego, wizytę w Warszawie złoży premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Polski rząd zagwarantuje Polakom w Wielkiej Brytanii utrzymanie dotychczasowych uprawnień - deklaruje wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. "To jest granica, z której nie ustąpimy. Jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące nowych imigrantów - tu jest przestrzeń kompromisu" - dodał.

"W interesie całej Europy, ale także w interesie Polski jest to, żeby Wielka Brytania pozostała członkiem Unii Europejskiej. Potrzebny jest jakiś kompromis. Dla nas granicą dopuszczalnego kompromisu jest to, żeby Polacy, którzy w tej chwili przebywają na Wyspach cieszyli się dokładnie takimi samymi prawami, jak do tej pory i takimi samymi prawami, jak rdzenni Brytyjczycy. To jest taka granica, z której nie ustąpimy. Jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące nowych imigrantów - tu jest przestrzeń kompromisu" - powiedział Gowin dziennikarzom w środę.

Dodał, że będzie to zależało od szczegółowych negocjacji, w których liczyć się będzie zarówno głos Polski, jak i innych państw UE.

"Rozumiem Brytyjczyków, że zwłaszcza wobec fali imigrantów z Afryki, czy Bliskiego Wschodu, są zaniepokojeni skalą nadużyć. Zazdroszczę Brytyjczykom tego, że na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się tak liczna grupa młodych, przedsiębiorczych, pracowitych, innowacyjnych Polaków. Wszystkie polskie rodziny, wszyscy obywatele polscy, którzy trafili na Wyspy Brytyjskie po roku 2004, po otwarciu granic mogą być spokojni, że nasz rząd zagwarantuje im utrzymanie dotychczasowych uprawnień" - kontynuował.

Jak przekonywał, "nie chcemy żadnych przywilejów dla Polaków, chcemy tylko równych szans". "Niedopuszczalne byłoby dla nas to, gdyby pomoc socjalna, czy fundusze państwowe były kierowane do rożnych grup mieszkańców Wielkiej Brytanii, uzależnione od kryterium pochodzenia tych osób. Chcemy, żeby Polacy, którzy przebywają w tej chwili na Wyspach, byli traktowani tak samo, jak rdzenni Brytyjczycy" - powtórzył.

Nawiązał też do tego, że w piątek, 5 lutego, wizytę w Warszawie złoży premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Z premier Beatą Szydło ma on rozmawiać m.in. o projekcie porozumienia UE-Wielka Brytania. Gowin ocenił, że po stronie brytyjskiej widać dobrą wolę. "Propozycje, które ostatnio przedstawił pan premier Cameron, są wyraźnym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom polskiego rządu. Mam nadzieję, że w piątek, podczas spotkania z panią premier Beatą Szydło, dojdziemy do rozwiązań, które będą akceptowalne dla obu państw" - wskazał.

To, że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć maksymalnie na cztery lata świadczenia socjalne dla nowych migrantów z innych państw Unii, przewiduje projekt porozumienia ws. warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Przywódcy państw unijnych dostali go we wtorek, 2 lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA