REKLAMA

Grupa uprawnionych do odszkodowań za represje w PRL będzie większa?

  • Autor: PAP/JS
  • 10 czerwca 2016 15:22
Grupa uprawnionych do odszkodowań za represje w PRL będzie większa? Obecnie o zadośćuczynienie mogą się ubiegać tylko osoby, wobec których taką decyzję wykonano. (fot. senat/facebook)

• Poszerzenie kręgu uprawnionych do odszkodowań za represje w PRL o osoby, co do których wydano decyzję o takich represjach - zakłada projekt nowelizacji zaproponowany  przez Senat.
• Obecnie o zadośćuczynienie mogą się ubiegać tylko osoby, wobec których taką decyzję wykonano.

Jak wyjaśnił sprawozdawca komisji senator Jan Rulewski (PO) nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego jest skutkiem inspiracji Rzecznika Praw Obywatelskich.

W oparciu o zgłaszane wnioski RPO dowodził, że obecnie ustawa ogranicza zakres podmiotowy osób represjonowanych umożliwiając wystąpienia o roszczenia z tytułu prześladowań tylko w sytuacji "wykonania decyzji o nich", a nie "wydania".

Rulewski podkreślał, że "dotychczas osoby pokrzywdzone z uznanym za nieważne orzeczeniem, zwłaszcza np. podczas internowania, mogły starać się o odszkodowanie bądź zadośćuczynienie jedynie w przypadku, gdy to orzeczenie było wykonane, czyli gdy ta osoba rzeczywiście była internowana lub w inny sposób pokrzywdzona".

Senacki projekt zakłada więc, że o odszkodowania będą mogły się ubiegać również osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym.

Czytaj też: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus

Senacki projekt proponuje także, aby prawo do odszkodowań za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przysługiwało również osobom, które otrzymały status działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych, które otrzymały ten status na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Obecnie ustawa stwierdza także, że z roszczeniami można się zwracać nie później niż rok od daty uprawomocnienia się orzeczenia o byciu represjonowanym. Senatorowie uznali jednak, że to zbyt krótki termin, dlatego zaproponowali, by tego czasu nie ograniczać. "Te roszczenia się nigdy nie przedawniają" - podkreślił senator Rulewski.

Senacki projekt zakłada też ułatwienia dla osób poszkodowanych postępowaniem przed sądami, np. zwalnia od kosztów sądowych z tytułu ustanowienia pełnomocnika.

Za projektem noweli opowiedzieli się wszyscy głosujący senatorowie. Teraz trafi on do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Monika 2016-06-11 09:50:12
    Nareszcie POLSKI RZĄD !!!!!!!!!!! .....;;dla POLSKI i POLAKÓW!!!!!!! Pozdrawiam Z.P.
  • wdczivny 2016-06-10 21:41:23
    Odszkodować trzeba chyba rolników, którzy za pokwitowaniem okradani byli z mątku przez tzw. wyklętych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA