REKLAMA

Grupa Wyszechradzka będzie rozmawiać z Wielką Brytanią o brexicie

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 lipca 2016 10:30
Grupa Wyszechradzka będzie rozmawiać z Wielką Brytanią o brexicie Witold Waszczykowski przekonuje, że Grupa Wyszechradzka jest rozpoznawalna w Europie. (fot. : www.msz.gov.pl).

Niedługo mogą rozpocząć się rozmowy krajów Grupy Wyszehradzkiej z Wielką Brytanią. Ich celem będą konsultacje dotyczące wyjścia tego kraju ze struktur Unii Europejskiej i jego przyszłego statusu w UE - poinformował szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

- Jako Grupa Wyszehradzka będziemy spotykać się też z zaproszonymi gośćmi, w formule V4 plus 1, np. z Ukrainą, z krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z grupą wyszehradzką - wskazał minister.

- Być może niedługo rozpoczniemy format rozmowy V4 z Wielką Brytanią, aby konsultować w sposób cywilizowany rozwód i przyszły status Wielkiej Brytanii w UE - dodał Waszczykowski.

W sobotę, 9 lipca, w ramach odbywającego się w Warszawie szczytu NATO odbyło się spotkanie z szefami dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja Węgry). Po spotkaniu Waszczykowski podkreślił, że "po 25 latach jest to Grupa rozpoznawalna w Europie".

- Uznaliśmy, że mając doświadczenie 25 lat i mając przed sobą poważne kwestie, które czekają nas w Europie warto utrzymać tę grupę konsultacyjną - mówił szef MSZ.

Dodał, że w tej grupie warto jest się spotykać i rozmawiać "o regionalnych zagadnieniach, o naszych priorytetach, jak integracja regionalna i pogłębienie jej, szczególnie w dziedzinie komunikacji i transportu, rynku wspólnego w tym regionie czy ekologii".

Minister pytany był o spójność Grupy Wyszehradzkiej, w związku z tym, że Węgry i Czechy nie były zwolennikami stałych baz na wschodzie.

- Rzeczywiście te kraje nie zabiegały o stacjonowanie wojsk, nie zabiegały o bazy, natomiast nie przeszkadzały innym w tych zabiegach - powiedział Waszczykowski. Podkreślił, że cała Grupa Wyszehradzka aktywnie uczestniczy w szczycie NATO.

- Ta spójność na tej płaszczyźnie funkcjonuje bardzo dobrze - zapewnił. 

Do sprawy nawiązał także prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Powiedział on, że celem prezydenta Andrzeja Dudy jest planowanie spotkań w formacie V4 Plus. Szczerski uważa, że V4 i Wielka Brytania mogą razem zaproponować "nowe otwarcie" związane z Brexitem. Przypomniał, że Słowacja, a więc jedno z państw Grupy, sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, a we wrześniu planowany jest nieformalny szczyt unijny poświęcony sytuacji po referendum w Wlk. Brytanii.

- To może być impuls, by z tej części Europy przyszła odpowiedź na kryzys, w jakim jest Europa w wyniku referendum brytyjskiego - powiedział.

Rozmowa Dudy i Camerona - jak mówił - dotyczyła także sytuacji Polaków w Wlk. Brytanii po Brexicie, a także "tych różnych złych emocji, które się ujawniły".

- Mamy wspólne przekonanie o tym - i oświadczenie pana premiera Camerona - o niezgodzie i potępieniu jakichkolwiek aktów o charakterze nietolerancji na tle narodowym, które są sprzeczne z duchem brytyjskim, sprzeczne z naturą społeczeństwa brytyjskiego - powiedział.

Minister dodał, że prezydent Duda "bardzo wyraźnie" apelował o to, żeby Wlk. Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce.

Ponadto - jak poinformował - prezydent i premier mówili także o konsekwencjach Brexitu oraz o przyszłości Wlk. Brytanii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA