REKLAMA

Grzegorz Schetyna apeluje do Andrzeja Dudy. I grozi kryzysem

  • Autor: GP
  • 20 grudnia 2017 11:39

Grzegorz Schetyna (PO) ocenił w środę (20 grudnia), że prezydent praktycznie obiecał opinii publicznej weta do ustaw o SN i KRS. - To jego projekty, które wręcz zmasakrowano przez poprawki PiS - mówił lider Platformy.

• Zdaniem opozycji siła letnich protestów nie może być przez prezydenta zapomniana i musi być brana pod uwagę w podejmowaniu decyzji o podpisaniu lub zawetowaniu nowych wersji zmian w sądach.

• Kolejne osoby i środowiska podnoszą apele o weto do nowych propozycji. Wśród nich są prawnicy uniwersyteccy i autorytet prawny, prof. Adam Strzębosz.

• Jeśli pod ustawami pojawią się podpisy, lider PO wieszczy poważny kryzys polityczny.

 

W środę (20 grudnia) polska scena polityczna nadal czekała na decyzje Andrzeja Dudy o podpisaniu lub zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa (SN i KRS). Stanowisko opozycji jest jednoznaczne, PO i Nowoczesna nie chcą by sygnatura Dudy znalazła się na dokumentach, co uczyniłoby z nich obowiązujące prawo.

Pewną pomocą dla takiego stanowiska oponujących wobec PiS i rządu w Polsce jest nowe stanowisko Komisji Europejskiej. Urzędnicy Brukseli zaostrzyli we wtorek (19 grudnia) kurs i zapowiedzieli, po raz kolejny, gotowość do użycia art. 7 traktatu o UE. W południe 20 grudnia urzędnicy maja podjąć decyzję ws. sankcji.

O tym co miał o Polsce do powiedzenia szef KE przeczytasz tutaj.

Opozycja ocenia prace w Sejmie nad projektami o SN i KRS

Tymczasem w Warszawie kurs wobec ustaw sądowych opozycji referował Grzegorz Schetyna (PO). Polityk nadal nosi w sobie cień nadziei, że scenariusz z lata się powtórzy i zobaczymy weto, ale sam się bije ze sobą, czy to jeszcze możliwe.

- To jego projekty, które wręcz zmasakrowano przez poprawki PiS - mówił w audycji portalu internetowego Onet.pl Schetyna. Jednocześnie przypominając opinii publicznej, że w czasie listopadowych prac w Komisji Sprawiedliwości wypaczono pierwotny kształt ustaw. - Jego współpracownicy nie znali zmian proponowanych przez PiS. Poprawki lądowały w czasie posiedzenia.

Czytaj też: Teraz prezydenta interesują prace o kodeksie wyborczym

Weto, weto i jeszcze raz weto

Konkluzja wypowiedzi Schetyny była jasna. PO, ustami lidera, domaga się weta do projektów.
Schetyna uzasadniał taką konieczność także siłą protestów społecznych z lata. Przypomnijmy, że pod ich naciskiem Andrzej Duda zawetował propozycje poselskie o SN i KRS.

We wtorek także dwie uczelnie, Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (alma mater prezydenta) i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przekazały pisma do prezydenta. Są to dokumenty jednoznaczne i nawołujące do weta.

Konkludując swoja wypowiedź lider PO stwierdził wręcz, że Andrzej Duda obiecał opozycji weto, jeśli jego projekty zostaną zmodyfikowane w Sejmie. A "to te same ustawy w 90 proc." mówił dalej Schetyna. Zdaniem polityka czeka nas poważny kryzys polityczny, jeśli Andrzej Duda zdecyduje się na sygnatury pod ustawą o SN i KRS.

Czytaj też: PO widzi szkodnika w MON. Będą kolejne apele o dymisję ministra

Autorytet

We wtorek o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. ustaw o SN i KRS zabiegał były prezes SN i uznany autorytet prawny, prof. Adam Strzębosz. W rozmowie z TVN24 emerytowany, współarchitekt polskiego ustroju sądów mówił:

- Zwróciłem się do pana prezydenta o przyjęcie mnie w celu przekazania moich uwag i sugestii, z prośbą o zawetowanie tych ustaw - mówił we wtorek. W środę nie była znana jeszcze decyzja, czy do spotkania prezydenta z profesorem dojdzie.

Adam Strzębosz był także zaangażowany w letnie protesty w obronie sadów, o których mówił Grzegorz Schetyna.

#Konstytucja

W internecie tymczasem oponenci podpisania ustaw aktywizowali się pod "#konstytucja". 

Andrzej Duda otrzymał ustawy o KSN i KRS po ostatnim posiedzeniu Senatu RP, które zakończyło się 14 grudnia. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości nie ma powodów by sądzić, że opinia publiczna doczeka się weta, o tym więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA