REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Rządy PiS doprowadziły do patologii. PO nie zostawi sprawy nagród

 • Autor: PAP/AT
 • 06 kwietnia 2018 12:00
Grzegorz Schetyna: Rządy PiS doprowadziły do patologii. PO nie zostawi sprawy nagród PO chce wiedzieć także, kto przydzielał nagrody, kto bierze odpowiedzialność organizacyjno-prawną za te kwestie (Grzegorz Schetyna, fot.facebook.com/G.Schetyna)

Polakom należy się otrzymanie pełnej wiedzy o ilości tych patologicznych nagród, jak wyglądały konkretne liczby, jak wyglądały nazwiska i stanowiska osób, które otrzymywały te pieniądze w latach 2016, 2017 i 2018 - powiedział Lider PO Grzegorz Schetyna.

 • Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek (5 kwietnia), że do Sejmu trafi m.in. projekt ustawy obniżającej pensje poselskie o 20 proc. oraz że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu przekażą swoje nagrody na cele charytatywne.
 • Jak dodał, mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" wynagrodzenie m.in. dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców.
 • Lider PO Grzegorz Schetyna zażądał w piątek (6 kwietnia) pełnej informacji nt. nagród dla ministrów, wiceministrów, wojewodów i wicewojewodów, a także członków ich gabinetów politycznych.
 • Zapowiedział też złożenie projektu ustawy likwidującego gabinety polityczne ministrów i wojewodów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Kaczyński powiedział też, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu.

Schetyna uznał czwartkowe deklaracje szefa partii rządzącej za niewystarczające. "Przyjmujemy te tłumaczenia i przeprosiny, ale to nie wystarczy" - oświadczył na piątkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że Platforma nie zostawi sprawy nagród. Określił je jako "patologię, do której doprowadziły rządy PiS w kwestiach wypłacania sobie wielomilionowych nagród, premii, podwyżki uposażeń, niekontrolowanego skoku na kasę". Jak zaznaczył, było to "udziałem działaczy tej partii, umieszczonych w ministerstwach, w agencjach rządowych i urzędach wojewódzkich".

"Polakom należy się otrzymanie pełnej wiedzy o ilości tych patologicznych nagród, jak wyglądały konkretne liczby, jak wyglądały nazwiska i stanowiska osób, które otrzymywały te pieniądze w latach 2016, 2017 i 2018" - podkreślił szef Platformy.

PO chce wiedzieć także, kto przydzielał nagrody, kto bierze odpowiedzialność organizacyjno-prawną za te kwestie. "Odpowiedzialność polityczna jest dzisiaj, o czym wszyscy wiemy, w rękach prezesa Kaczyńskiego" - dodał Schetyna. Zażądał informacji na temat nagród, które otrzymali ministrowie, ich zastępcy oraz inni pracownicy poszczególnych resortów, wojewodowie i wicewojewodowie, a także członkowie gabinetów politycznych ministrów i wojewodów.

Czytaj też: Sawicki: Obniżyć pensje. Politycy PiS powinni być ukarani za pazerność finansową

Według Schetyny pieniądze z nagród powinny zostać "zwrócone Polakom", a nie przekazane dla Caritas. "Te pieniądze pochodzą z budżetu i są własnością nas wszystkich, one pochodzą z naszych podatków i powinny Polakom zostać zwrócone" - argumentował szef PO. Jak mówił, posłowie PiS "skarżą" się politykom PO na korytarzach sejmowych, że wydali już pieniądze z nagród i nie wiedzą jak je teraz oddać.

Szef Platformy poinformował, że jego klub złoży w Sejmie projekt ustawy likwidującej gabinety polityczne ministrów i wojewodów.

Odnosząc się do postulatu Kaczyńskiego, by obniżyć pensję parlamentarzystów, Schetyna uznał go za "klasyczną ustawkę i próbę zamiecenia pod dywan największej w ostatnich latach afery finansowej PiS". "Mówię bardzo wyraźnie - najpierw prawda na stół, najpierw wysokość nagród i nazwiska tych wszystkich, którzy te nagrody pobierali, później decyzja o likwidacji gabinetów politycznych, a potem - jeżeli taki projekt ustawy się pojawi - będziemy o tym rozmawiać" - zadeklarował lider PO.

Zastrzegł, że nie chce na razie przesądzać, jakie będzie stanowisko Platformy w tej sprawie. "Wiem, że co innego zapowiedzi, które dzisiaj mają służyć tylko zakończeniu tej wielkiej afery, a co innego projekt ustawy, który zostanie złożony. To jest cała wieczność przed nami" - zaznaczył Schetyna.

Polityk został też zapytany o nagrody, które przyznawano w czasie rządów Platformy. "Nie było za czasów PO-PSL nagród dla ministrów, nagrody płaciliśmy urzędnikom, tak samo jak rząd PiS. Rządowi PiS nie wystarczyło jednak płacenie urzędnikom, płacą także sobie horrendalne pieniądze i za to odpowiedzą politycznie w następnych wyborach" - oświadczył szef PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • ZKO Kraków 2018-04-06 17:04:36
  Borusewicz, kumpel Schetyny niech odda 600 tys. zł
 • ZKO Kraków 2018-04-06 16:01:15
  Schetyna oddaj Polakom 262 miliardy zł !
 • hau hau 2018-04-06 12:58:37
  Podobnie chytrze uśmiechał się Tusk. Taki dobry Polak, tak wiele dobrego uczynił dla Polski i dalej czyni. Angela zaciera rączki na dalszą miłą współpracę. Oboje są zgodni, że Nord Stream 2 jest korzystny dla Polski. Należą im się za to wysokie nagrody i odznaczenia co najmniej zasłużony dla Polaków. Naród powinien wybrać Tuska na prezydenta, bo taki miły to Pan z takim ładnym, szczerym uśmiechem. Pełnym życzliwości i na pewno stanie w obronie uciemiężonego Narodu polskiego i upomni się o reparacje wojenne, bo ma posłuch u Niemca. Powodzenia jak zawsze mądry Narodzie.
 • alfa 2018-04-06 12:36:03
  Przyjrzyjcie się temu draniowi, uśmiecha się jak szuja. Nie dajcie się zwieść temu uśmieszkowi. Można by rzec, to taki miły Pan i taki pokrzywdzony. Tak samo uśmiecha się Gronkiewicz-Waltz. Walczyli tylko w imię obrony demokracji. Tak jak Frasyniuk, który pierwszego TIR-a złożył z roweru i taczki. Tak ciężko się dorabiali. A teraz taka ich niewdzięczność spotyka i tak są pokrzywdzeni, bo odcięto ich od koryta. Ile zagarnęli ze wszystkich szwindli, tego nikt nie zliczy i dobrze się mają. Krętacze i podli ludzie.
 • 1x1 2018-04-06 12:27:43
  PO nie było patologią, tylko PiS jest patologią. W samej mafii VAT-owskiej koledzy obdzielili się nagrodami, w wysokości 250 mld zł i to nie była patologia. Schetyna jak tonący brzytwy się chwyta. Odżywają nadzieje, że znowu wrócą do gry i oszukają Naród. Ludzie nie dajcie sobą manipulować, nie ufajcie manipulatorom. Chyba, ze chcecie powrotu do dobrobytu tworzonego przez PO, dla wszystkich. To była taka cudowna demokracja.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA