REKLAMA

Grzegorz Schetyna: We wtorek złożymy w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN

  • Autor: PAP/JS
  • 18 lutego 2018 20:00
Grzegorz Schetyna: We wtorek złożymy w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN Celem projektu Platformy będą zmiany "w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej". (fot.PO/twitter.com)

Napisanie ustawy o IPN przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz fatalne tłumaczenia premiera Mateusza Morawieckiego doprowadziły do dyplomatycznej katastrofy, dlatego we wtorek (20 lutego) złożymy projekt nowelizacji tej ustawy - poinformował szef PO Grzegorz Schetyna.

"Napisanie ustawy o #IPN przez Jakiego oraz fatalne tłumaczenia premiera doprowadziły do dyplomatycznej katastrofy. Dlatego we wtorek złożymy projekt nowelizacji tej ustawy. Tu nie ma miejsca na półśrodki, potrzebna jest szybka i solidarna reakcja. Wszystkich" - napisał lider Platformy na Twitterze.

 

Prace nad zmianami w ustawie o IPN Schetyna zapowiedział 7 lutego po spotkaniu z ambasadorem USA Paulem Jonesem. Przedmiotem rozmowy obu polityków był polsko-izraelski spór zapoczątkowany uchwaleniem przez Sejm nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje m.in. kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

Lider PO informował wówczas na konferencji prasowej, że celem projektu Platformy będą zmiany "w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej".

Chodzi - jak mówił - o to, by przepisy projektu, który powstanie, były "jak najbardziej precyzyjne i by mogły realizować ważną część polityki historycznej", którą polskie państwo prowadziło od lat. "To znaczy walka o dobrą reputację, dobre imię Polski, walka z kłamstwami, także tym o polskich obozach śmierci, z którymi bardzo skutecznie walczyliśmy przez osiem lat naszych rządów, nie tylko na poziomie MSZ, ale w ogóle polskiego rządu i polskich placówek dyplomatycznych" - podkreślał szef PO.

Zapowiedział też konsultacje w sprawie projektu m.in. kancelarią prezydenta, a także z Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Polską Akademią Nauk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polak 2018-02-19 20:54:59
    Złożą projekt żeby nadal pozostały zakłamania i komunistyczne śledztwa które były dowodem na to ze Polacy mordowali cały świat i potem na kolanach błagali o uniewinnienie tego czego nie zrobili. Pojedyncze jednostki wszędzie i w każdej nacji się znajdują ale nie można im przypisywać globalnych rozmiarów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA