REKLAMA

Guardian: Brytyjski rząd zlekceważył polskich ministrów

  • Autor: GP/PAP
  • 29 listopada 2016 09:50
Guardian: Brytyjski rząd zlekceważył polskich ministrów "The Guardian" jest poczytną gazetą brytyjską. Ukazuje się od 1821 roku. (fot.:flickr.com/CC BY 2.0)

• Brytyjski "The Guardian" podkreślił w komentarzu poniedziałkowej wizyty rządu RP w Londynie, że Brytyjczycy zlekceważyli Polaków.
• - Z lewej stała połowa polskiego rządu, a z prawej tylko David Davis, minister ds. Brexitu - podsumował wizytę na Downing Street poczytny dziennik.
• Polski rząd jest jednym z niewielu sojuszników, którzy otwarcie sugerują pomoc Londynowi wobec Brexitu.

Wizytę premier Beaty Szydło w Londynie opisywały polskie media. Poświęcił jej też sporo uwagi brytyjski dziennik "The Guardian". O ile polska premier uznała wizytę za sukces, a Theresa May podzieliła jej ocenę, periodyk nie jest tak dobrze nastawiony. Krytykuje jak wyglądało poniedziałkowe spotkanie.

- Gdy delegacje rządowe przekroczyły progi Downing Street, by udzielić konferencji prasowej, godzinę później niż było to planowane, Brytyjczycy nie wyglądali imponująco - pisał korespondent "The Guardian". - Z lewej stała połowa polskiego rządu, a z prawej tylko David Davis, minister ds. Brexitu. Szczęśliwi Polacy. Nie było trudno odnieść wrażenie, że rząd w Londynie nie brał na poważnie konsultacji międzyrządowych na linii Wielka Brytania - Warszawa.

Czytaj: Marek Magierowski oceniał sytuację polityczną w Europie

Dziennik zastanawia się następnie, czy takie działanie nie zaszkodzi na dłuższą metę negocjacjom z Brukselą. Wielka Brytania nie jest pozytywnie widziana przez większość europejskich stolic, a Polska chce pomagać Londynowi.

Rząd w Londynie chce utrzymać dobre stosunki z Polską

Theresa May, wbrew opinii gazety, mówiła:

- Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE. Chcemy pozostać takimi sojusznikami po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Brytyjska premier akcentowała 15 miliardów funtów, jako łączną kwotę handlu między Polską a Wielką Brytanią. Rośnie ona z roku na rok.

- Chcemy wspierać wymianę handlową za pomocą wspierania małych przedsiębiorstw - powiedziała.

Kolejnym punktem, który brytyjski dziennik raczej bagatelizuje, wydaje się stosunek obu gabinetów i premierów do Rosji. W ramach konsultacji międzyresortowych uzgodniono, że zarówno Warszawa, jak i Londyn chcą utrzymania sankcji wobec Moskwy.

Tematem rozmów w Londynie było też bezpieczeństwo, więcej o tym przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA