REKLAMA

GUS: W tych województwach i w powiatach bezrobocie jest największe

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 24 sierpnia 2016 17:01
GUS: W tych województwach i w powiatach bezrobocie jest największe Najwięcej bezrobotnych jest w woj. mazowieckim, ale stopa bezrobocia najwyższa jest w warmińsko-mazurskim (PUP w Krapkowicach, fot.pup.krapkowice.ibip.pl)

• Główny Urząd Statystyczny przygotował szczegółowy raport dotyczący osób bezrobotnych w poszczególnych województwach, subregionach, miastach i powiatach.
• Najwięcej pracy jest w Poznaniu i w pow. kępińskim (woj. wielkopolskie). Najgorzej sytuacja wygląda w Radomiu i pow. szydłowieckim (woj. mazowieckie).
• Dane sięgają końca czerwca 2016 roku.

Jak wynika ze statystyk GUS, największa liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne znajduje się w województwie mazowieckim – 202 tysiące. Ale prawdziwą skalę bezrobocia odzwierciedla stopa bezrobocia w porównaniu do osób aktywnych zawodowo – i tutaj rolę niechlubnego lidera obejmuje woj. warmińsko-mazurskie, gdzie odsetek bezrobotnych wynosi 14,3 proc. (72,3 tys.).

Dla woj. warmińsko-mazurskiego największa stopa bezrobocia znajduje się w powiatach kętrzyńskim (24,3 proc.) i braniewskim (24,7 proc.). Najlepiej wypada powiat iławski (5,8 proc.), w którym bez zatrudnienia pozostaje 2 tys. osób. Jeśli chodzi o powiat olsztyński – stopa bezrobocia wynosi w nim 15,7 proc. W samym Olsztynie bez pracy pozostaje 4,6 tys. osób (5,2 proc.).

W woj. mazowieckim stopa bezrobocia wynosi 7,8 proc. Lideruje pow. szydłowiecki, w którym jest 4,1 tys. bezrobotnych, czyli stopa bezrobocia wynosi 28,7 proc. Jest to jednocześnie rekord wśród wszystkich powiatów – nigdzie indziej stopa bezrobocia nie sięga tak wysoko. Powiat warszawski zachodni ma z kolei najniższe bezrobocie – 2 tys. osób - 3,7 proc. W mieście Warszawa stopa bezrobocia to 3,2 proc. (37,7 tys.). W Radomiu 17,4 proc. (15,8 tys.), w Płocku 9,2 proc. (5,7 tys.), Ostrołęce 12,4 proc. (3,1 tys.) a w Siedlcach 7,4 proc. (2,7 tys.).

Jak sytuacja wygląda w powiatach czytaj na Portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • marek zakrzewski 2016-08-26 16:12:39
    Mieszkańców powiatu szydłowieckiego nagrodziłbym specjalnym pomnikiem za zaradność w życiu bez pracy. Wskazany jest jakiś jubileusz na 25 lat 25 proc. bezrobocia w powiecie. Ono bodaj ćwierć wieku oscyluje w przedziale 25-38 proc. To jest polski fenomen oraz pryszcz na d. wszelkich twórców programów przeciwdziałania bezrobociu. Ciekawa byłaby też kwota utopionych tam pieniędzy na wszelkiej maści programy aktywizujące. Myślę, że gdyby wszystkim bezrobotnym w powiecie szydłowieckim dać po 1000 zł na głowę i święty spokój, byłoby taniej! To je realpolitic walki z bezrobociem w Najjaśniejszej RP.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA