REKLAMA

Gwiazdowski ostro o rekomendacji ZUS: To durny i oderwany od rzeczywistości pomysł

  • www.pulshr.pl
  • Autor: PulsHR.pl
  • 14 października 2016 09:27
Gwiazdowski ostro o rekomendacji ZUS: To durny i oderwany od rzeczywistości pomysł W świetle rekomendacji przygotowanej przez ZUS prawo do emerytury mają w przyszłości zachować tylko ci, którzy udowodnią przynajmniej 15 lat (kobiety) lub 20 lat (mężczyźni) tzw. okresów składkowych. (Fot. PTWP)

• Robert Gwiazdowski, były szef rady nadzorczej ZUS negatywnie ocenił rekomendację przyjętą przez ZUS, według której nie wszyscy mieliby otrzymywać emerytury.
• Według projektu osoby z krótkim stażem pracy zamiast comiesięcznych świadczeń miałyby jednorazowo otrzymać całą zebraną kwotę składek.

W świetle rekomendacji przygotowanej przez ZUS prawo do emerytury mają w przyszłości zachować tylko ci, którzy udowodnią przynajmniej 15 lat (kobiety) lub 20 lat (mężczyźni) tzw. okresów składkowych. ZUS tłumaczy, że osoby z niewielkim stażem pracy, które odłożyły niewiele składek, będą miały bardzo niską emeryturę. A w związku z tym koszty obsługi przelewów często będą przekraczać wartość samego świadczenia. A to marnowanie pieniędzy.

Pomimo starań nie udało nam się potwierdzić, na ile pewna jest ta informacja. – Do czasu przekazania rekomendacji do MRPiPS Zakład nie komentuje żadnych doniesień medialnych w tym względzie – uciął rzecznik prasowy ZUS-u Wojciech Andrusiewicz. – Jednocześnie pragnę zauważyć, iż dyskusja toczy się wokół rekomendacji, które powstały po debatach emerytalnych z ekspertami, pracodawcami i związkami zawodowymi – dodał.

Czytaj też: Podwyżki emerytury i renty: Ministerstwo podniesie minimalne świadczenia

Robert Gwiazdowski, były szef rady nadzorczej ZUS bez chwili wahania ocenia pomysł negatywnie.

– Ten pomysł jest durny i oderwany od rzeczywistości – mówi wprost. – Przecież państwo ma podobno działać tak, żeby ludzie nie umierali z głodu na ulicy. Jeżeli całe życie pracuję, to sobie sam zaoszczędzę emeryturę i niech ZUS się ode mnie odczepi. A jeśli ktoś nie pracował i nie ma emerytury, to i tak będzie musiał dostać zasiłek z innego systemu. Przez ten pomysł ubezpieczenia społecznego zaczyna przeczyć definicji ubezpieczenia społecznego. A właśnie to jest idea z socjalizmu – pomagajmy biednym ludziom. Jeśli ktoś nie pracował w ogóle albo pracował mniej niż 20 lat, to właśnie jemu państwo ma pomóc.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA