REKLAMA

Hanna Gronkiewicz-Waltz o PiS: Ten rząd nas wyprowadzi z UE

  • Autor: GP
  • 27 lipca 2016 09:15
Hanna Gronkiewicz-Waltz o PiS: Ten rząd nas wyprowadzi z UE Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. (fot.:Platforma Obywatelska/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

● Hanna Gronkiewicz-Waltz ocenia, że polityka PiS uczyni z Polski "chore dziecko Europy".
● Polityk obawia się o przyszłość i nie wierzy już w słowa polityków PiS.
● Komisja Europejska w środę (27 lipca) ma podjąć ponownie temat polskiej praworządności.

Prezydent Warszawy skomentowała w TOK FM trwającą w Komisji Europejskiej (KE) procedurę sprawdzania praworządności w Polsce. Jej powodem jest spór o Trybunał Konstytucyjny (TK) w naszym kraju.

- Myślę, że to się skończy tak, że ten rząd odetnie się od Europy - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz w środę (27 lipca). - Ten rząd nawet nas wyprowadzi z UE - argumentowała polityk, wiceprzewodnicząca PO. Gronkiewicz-Waltz jest zdania, że w słowa polityków PiS już od dawna wierzyć nie można.

Jarosław Kaczyński mówił, że się nie będzie mścił. Mówił, że opozycja będzie mogła działać w Sejmie. A teraz PO i Nowoczesna nawet nie może zadawać pytań - argumentowała. - Dorobek dwudziestu sześciu lat będzie kompletnie zniszczony - mówiła.

Po czym użyła ostrego stwierdzenia:

- Będziemy traktowani jak chore dziecko Europy.

Czytaj: Prezydent Warszawy widzi w planach PiS wybory samorządowe

Gronkiewicz-Waltz prognozowała, że relacje polskiego rządu z Unią będą oparte na zasadzie ciągłego przekomarzania się i oskarżeń. Użyła kolokwialnego stwierdzenia "A u was murzynów biją!", które przypisała polskim władzom. Ma używać go PiS wobec Europy, która "ma własne problemy".

Komisja Europejska jest w konflikcie z polskim rządem. Powodem tej rozbieżności stanowisk są inne oceny sytuacji w Polsce ws. TK.

Komisja w czerwcu wydała negatywną opinię o sytuacji, czym zirytowała polskich polityków partii rządzącej. - UE jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie - powiedział Frans Timmermans w czerwcu. - Te wartości obejmują również poszanowanie zasad rządów prawa. (...) Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich.

Komisja Europejska jest ciałem UE, które koordynuje politykę Wspólnoty wobec państw członkowskich. Jest ciałem złożonym z komisarzy, po jednym na państwo członkowskie Unii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA