REKLAMA

Henryk Kowalczyk: 10 000+ to nie jest pomysł rządu

  • Autor: PAP/AT
  • 14 marca 2017 11:27
Henryk Kowalczyk: 10 000+ to nie jest pomysł rządu Już dzisiaj 17 proc. osób, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostaje w pracy, bez żadnych dodatkowych zachęt - mówi Elżbieta Rafalska (fot.twitter.com/E_Rafalska)

Pomysły są bardzo różne, pomysł rządu pojawia się wtedy, kiedy jest już konkretny projekt legislacyjny, staje na Komitecie Stałym - powiedział minister Henryk Kowalczyk pytany o pomysł 10 000+ dla emerytów. Pojawiają się różne pomysły, nawet nie wiem, czy ten jest premiera Morawieckiego - dodał.

• MRPiPS, póki co, nie uczestniczy w przygotowywaniu pomysłu 10 000+ dla emerytów - oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Minister skłaniałaby się do tego, żeby spokojnie zobaczyć, jak "ten system się policzy" po wejściu nowych regulacji w życie 1 października 2017 r.
• Według ministra Henryka Kowalczyka "nie jest to pomysł rządu".

O pomysłach finansowych zachęt do nieprzechodzenia na emeryturę doniosły  "Puls Biznesu" i "Dziennik Gazeta Prawna".

"Ta zachęta, o której pan mówił, powołując się na pomysły (...) resortu rozwoju, to nie są jeszcze projekty. Musiałabym znać więcej szczegółów (...) Resort rodziny, pracy nie uczestniczy w przygotowywaniu tego pomysłu, póki co, więc myślę, że to dzisiaj jest taka debata publiczna nad czymś, co nie ma jeszcze kształtu bardziej konkretnego" - powiedziała minister we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia", pytana o te doniesienia. "Chciałabym wiedzieć, jak wyglądają skutki finansowe, co w zmian" - zaznaczyła.

Oceniła, że znacząco poprawia się świadomość Polaków związana z tym, że od wieku przejścia na emeryturę będzie zależało ich przyszłe świadczenie. "Ale to jest ich decyzja o przejściu (na emeryturę-red.)" - zastrzegła.

Rafalska podała, że już dzisiaj 17 proc. osób, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostaje w pracy, "bez żadnych dodatkowych zachęt". "Więc musiałabym wiedzieć, co w zamian za ten bonus, czy resort będzie wtedy proponował jakieś np. limity w zarobkowaniu, czy inne propozycje (...)" - zaznaczyła.

O pomysł 10 000+ pytany był również szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w TVP1.

"Panie ministrze, nowy pomysł rządu okrzyknięty już projektem 10 000+, to znaczy pomysł, by wypłacać 10 tys. zł osobom, które zdecydują się przejść później na emeryturę, czy to wejdzie w życie?" - zapytała ministra dziennikarka. "Nie jest to pomysł rządu przede wszystkim" - odpowiedział Kowalczyk. "Pomysły są bardzo różne, pomysł rządu pojawia się wtedy, kiedy jest już konkretny projekt legislacyjny, staje na Komitecie Stałym..." - wyjaśnił.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzakrzewski 2017-03-14 16:26:29
    17 proc uprawnionych do emerytury pracuje! To klęska dla systemu emerytalnego, będącego realnym bankrutem. Bez głębokiej reformy system nie przetrwa dekady. Bolesnej dla emerytów. Deficyt ZUS to 2 bln 200 mld zł. Z bieżących składek nie opłaci się miesięcznych zobowiązań. To klęska systemu po 1989r. Nie przetrwa on dekady. Więc będzie przybywało mniej-bardziej sensownych pomysłów na reanimację trupaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA