REKLAMA

Historyk nie ma wątpliwości, jeśli dokumenty Kiszczaka to oryginały sprawa jest zamknięta

  • Autor: PAP/GP
  • 18 lutego 2016 13:48
Historyk nie ma wątpliwości, jeśli dokumenty Kiszczaka to oryginały sprawa jest zamknięta Gen. Czesław Kiszczak (fot.: facebook.com)

Dokumenty zabezpieczone w domu gen. Kiszczaka to potwierdzenie tego, co do tej pory było znane nt. współpracy Lecha Wałęsy z SB - ocenił w czwartek historyk prof. Andrzej Paczkowski. Dodał, że jeżeli jest teczka oryginałów, sprawa będzie "jednoznacznie zamknięta".

- Wydaje mi się, że to jest potwierdzenie tego wszystkiego, co dotyczy współpracy Lecha Wałęsy z SB, do tej pory znanego. Z tym, że do tej pory operowano kserokopiami, wypisami z ewidencji. I jeżeli jest ta pełna teczka oryginałów, to sprawa będzie już jednoznacznie zamknięta - powiedział w czwartek (18 lutego) dziennikarzom Paczkowski.

Dodał, że jak pamięta książkę "SB a Lech Wałęsa" Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, to objęła ona okres do 1976 r.

- Tylko właśnie nie na podstawie oryginałów, tylko na podstawie kopii i wypisów. Ale ten cały okres (...) była potwierdzona współpraca - powiedział Paczkowski.

Zaznaczył, że teraz swoją pracę do wykonania ma przede wszystkim grafolog, który do tej pory nie mógł pracować na kserokopii i formalnie potwierdzić autentyczności dokumentów.

Zobacz: Janusz Korwin-Mikke skomentował dokumenty znalezione u Kiszczaka

- Myślę, że ten oryginał jest autentyczny i to, co znaliśmy z kserokopii, to teraz możemy poznać z oryginału - dodał Paczkowski.

Szef IPN Łukasz Kamiński poinformował w czwartek, że w dokumentach zabezpieczonych w domu gen. Kiszczaka znajdują się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN powiedział, że dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976. Jak dodał, według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Czesława Kiszczaka eksperta archiwisty, są one autentyczne.

Wałęsa odpowiedział w czwartek za pośrednictwem internetu:

- Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były, nie byłoby potrzeby podrabiać. W sądzie to udowodnię

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA