REKLAMA

Hotel w Warszawie był sceną ćwiczeń przed szczytem NATO i ŚDM

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 09:58
Hotel w Warszawie był sceną ćwiczeń przed szczytem NATO i ŚDM Ćwiczenia zostały przeprowadzone w hotelu Novotel, włączono w nie również obsługę hotelową. (fot.:pixabay.com)

Do warszawskiego hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych osób, mają ładunki wybuchowe, biorą zakładników - to scenariusz ćwiczeń stołecznej policji i Żandarmerii Wojskowej, które w nocy z czwartku na piątek (13 i 14 kwietnia) odbyły się w centrum stolicy.

Służby przygotowywały się m.in. do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

Ćwiczenia - jak powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek - ocenią policyjni eksperci; powstanie też specjalny raport, który podsumuje ich przebieg.

- To przede wszystkim przygotowanie do zabezpieczenia olbrzymich przedsięwzięć, które czekają nas latem - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Chodziło o to, by policjanci mogli ćwiczyć w realnych warunkach, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Scenariusz - nie możemy ujawniać szczegółów - zakładał, że grupa osób z bronią i ładunkami wybuchowymi zajmuje w hotelu pomieszczenia i bierze zakładników - dodał rzecznik.

Przeczytaj: Polacy i alkohol. Jak i ile pije się nad Wisłą?

Scenariusz tego typu ćwiczeń zazwyczaj nie jest sztywny, a policjanci muszą się zmierzyć z niespodziewanymi sytuacjami.

- To nie tylko przećwiczenie procedur, bardzo istotna jest praktyka - czyli to jak policjanci i - w tym przypadku - żołnierze, pokonują różnego rodzaju przeszkody. Jak działają, by doprowadzić do rozwiązania sytuacji kryzysowej - dodał Mrozek.

Ćwiczono też m.in. udzielanie pierwszej pomocy i zabezpieczanie broni oraz materiałów wybuchowych.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w hotelu Novotel, włączono w nie również obsługę hotelową. Według rzecznika dla pracowników obiektu i całej sieci hotelowej było to również szkolenie z obowiązujących procedur.

- Każde takie ćwiczenia służą temu, by z jednej strony doskonalić działania policjantów, a z drugiej wyłapać ewentualne rzeczy, które mogą stanowić jakiś słaby punkt. Chodzi o to, by w sytuacji, gdy dojdzie do rzeczywistego zagrożenia, móc działać jak najskuteczniej - powiedział Mrozek.

To nie pierwsze tego typu ćwiczenia przeprowadzane w ostatnich miesiącach przez policjantów Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Razem z innymi służbami sprawdzali w ten sposób swoje umiejętności m.in. w teatrze "ROMA" i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Imprezy związane z tym wydarzeń będą też odbywać się w innych polskich miastach. Z kolei szczyt NATO ma odbyć się w dniach 8-9 lipca 2016 r. w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA