REKLAMA

Hymn Polski do zmiany. Tak sugeruje poseł Jacek Żalek

  • Autor: MIW
  • 18 lipca 2017 10:29
Hymn Polski do zmiany. Tak sugeruje poseł Jacek Żalek Poseł Jacek Żalek, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS. (fot. youtube.com)

Król Jan III Sobieski w miejsce Napoleona Bonapartego – taką korektę tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” proponuje rozważyć poseł Jacek Żalek, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Jak wyjaśnia w rozmowie z Super Expresem, zarówno sam fragment hymnu mówiący o cesarzu Francuzów, jak też cała napoleońska tradycja w Polsce, jest dzisiaj zupełnie niezrozumiała.

Sam pomysł zmiany tekstu polskiego hymnu wyszedł od przewodniczącego komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Poseł Żalek nie mówi „nie”. Jak stwierdza w rozmowie z SE, mówiący o Bonapartem fragment hymnu „odnosi się do pragnień, które, jak się później okazało, zawiodły”.

- Nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości dzięki działaniom Napoleona nie zostały spełnione. Fraza o zwycięstwach Bonapartego, który ostatecznie wojnę przegrał, jest dzisiaj niezrozumiała – mówi poseł PiS. Jak dodaje, hymn powinien budować wspólnotę pokoleń, a jego treść powinna wynikać z autentycznego doświadczenia tychże pokoleń.

- Odwoływanie się tylko do jednej tradycji jest niezrozumiałe, szczególnie, gdy tradycja ta traci na powszechnie przyjętej aktualności. Sentyment do Francji wynikał z tego, że Napoleon był w konflikcie z naszymi zaborcami. Stąd w Polsce taki szacunek wobec jego postaci. Teraz rzeczywistość epoki zaborów schodzi na dalszy plan – argumentuje na łamach gazety poseł Żalek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • mzakrzewski 2017-07-18 15:04:18
    Jeszcze Polska nie zginęła, Póki my żyjemy. >To raczej pewne!< Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy >Szablą? Raczej F-16, Leopardy. Patrioty. Obca przemoc to, dzisiaj banki, korporacje. Ruscy hakerzy.< Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, >Z ziemi włoskiej Lot do Polski lata w 2 godziny. Nawet pielgrzymi jadą komunikacją.< Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, >Wisłę w Warszawie przejeżdżam nad, albo pod /II linia metra/. To spowszechniało. Nad Wartą też chyba nie mają kłopotów. O zostaniu Polakiem decyduje Ojciec Narodu, Prezydent Najjaśnieszej RP. < Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. >Zwycięstwa Bonapartego skończyły się klęską, rodzinne ambicje despoty. kosztowały życie kilkudziesięciu milionów ludzi nie tylko w Europie. WYWALIĆ< Marsz, marsz, Dąbrowski? Jak Czarnecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. >Przez morze wygodnymi i szybkimi liniami promowymi. Marsz, marsz, Dąbrowski? < Mówi ojciec do swej Basi Cały zapłakany: ?Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany.? Kto, oprócz historyków muzyki wie, co to taraban? Marsz, marsz, Dąbrowski?
  • Krowi Leb. 2017-07-18 10:51:50
    Ten pusty leb na Krowi zamien Krowa madrzejsza od ciebie ty belkocie wodoglowiu.Juz niedlugo bedzie Rosyjski Hymn.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA