REKLAMA

Idą zmiany w wynajmie mieszkań. Ministerstwo zapowiada reorientację polityki

 • Autor: PAP/GP
 • 08 marca 2016 20:29
Idą zmiany w wynajmie mieszkań. Ministerstwo zapowiada reorientację polityki rodzin o niskich i przeciętnych dochodach należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań oraz mieszkań z tzw. "dochodzeniem do własności." (fot.:pixabay.com)

Należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań, w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową - powiedział we wtorek (8 marca) wiceminister Kazimierz Smoliński. Dodał, że oznacza to poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych.

- Zgodnie z zapowiedziami premier Beaty Szydło, w przypadku mieszkalnictwa głównym celem dla rządu jest pomoc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych przez gospodarstwa domowe o przeciętnych i niskich dochodach - mówił we wtorek przy okazji seminarium dot. kas oszczędnościowo-budowlanych w Senacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Dotychczasowy model polityki mieszkaniowej - jak zauważył Smoliński - był oparty na wsparciu budownictwa własnościowego. Publiczne wsparcie trafiało do osób, które miały zdolność kredytową i mogły zaciągnąć długoletnie kredyty mieszkaniowe.

- Programy takie jak np. "Rodzina na swoim' oraz "Mieszkanie dla młodych' trafiały do osób relatywnie zamożniejszych, nie przyczyniając się w sposób istotny do rozwiązywania podstawowych problemów mieszkaniowych - ocenił.

Przeczytaj: Senat o funduszach dla Polonii

Zwrócił uwagę, że dla rodzin o niskich i przeciętnych dochodach należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań oraz mieszkań z tzw. "dochodzeniem do własności", w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową.

- Tak sformułowany cel oznacza poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych - zapowiedział wiceminister.

Smoliński podkreślał, że młode osoby, zatrudnione na okresowych umowach o pracę lub umowach-zlecenie o dochodach zbyt małych, aby nabyć mieszkanie, nie mogły do tej pory liczyć na pomoc państwa.

- Brak stabilności zawodowej i brak możliwości zakupu mieszkania łączył ten problem z problemem demograficznym, uniemożliwiając części młodych osób założenie i rozwój rodziny - powiedział wiceminister.

Wiceminister zapowiedział, że w pierwszej kolejności w pracach nad Narodowym Programem Mieszkaniowym resort infrastruktury i budownictwa, polityka mieszkaniowa będzie zawierała rozwiązanie w postaci dostępnych cenowo mieszkań czynszowych.

Smoliński wskazywał, że w Polsce najem jest niedostatecznie rozwinięty.

- Obecnie ponad 83 proc. mieszkań w Polsce to mieszkania własnościowe, ok. 10-12 proc. jest wynajmowanych na zasadach najmu społecznego od gmin, czy towarzystw budownictwa społecznego - wypunktował. Dodał, że zaledwie ok. 4-5 proc. mieszkań stanowią mieszkania na wynajem oferowane na komercyjnym rynku.

Wiceminister podkreślił, że kraje z dużym zasobem mieszkań na wynajem łagodniej przechodzą kryzys finansowy choćby ze względu na fakt, że obywatele - mając alternatywę w postaci mieszkań na wynajem - nie musieli się zadłużać na wiele lat nabywając mieszkania na własność.

Wskazany priorytet w postaci budowania tanich mieszkań na wynajem - jak tłumaczył Smoliński - nie oznacza pominięcia w pracach rządu wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe.

- Zostanie próba włączenia tego systemu do realizacji priorytetowych celów mieszkaniowych - dodał. Podkreślił, że kwestia ta będzie miała swoje odzwierciedlenie w przedstawionym w najbliższym czasie przez rząd narodowym programie mieszkaniowym.

W ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, zwiększoną podaż dostępnych cenowo mieszkań stymulować powinien szereg zróżnicowanych instrumentów i form prowadzenia działalności na rynku mieszkaniowym. Poza instrumentami wsparcia ważne są zmiany instytucjonalne, zwiększające udział dostępnego budownictwa mieszkaniowego w Polsce i poprawiające adresowanie mieszkań do osób średnich dochodach.

W kwestii kas oszczędnościowo-budowlanych wiceminister Smoliński wskazał, że przyjęte rozwiązania powinny być skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla budżetu państwa, ponieważ szeroko adresowany system gromadzenia oszczędności na cele mieszkaniowe może być kosztowny.

- Przesądzenie, jakie instrumenty i ich parametry będą przyjęte w ramach zaproponowanych przez rząd rozwiązań wspierających systematyczne gromadzenie oszczędności, będzie decyzją rządu - powiedział. Dodał, że szczególnie istotna będzie ocena ministra finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • mea 2016-03-09 16:11:58
  Do godność człowieka: Nie jestem żadnym czyścicielem kamienic, kupiłam sobie mieszkanie ciężko pracując , ponieważ życie się inaczej ułożyło chciałam je wynająć ale czytając ustawę i fora najemców od 12 lat stoi puste bo strach jest w obecnej sytuacji komukolwiek wynająć, na ogłoszenie odpowiadali sami cwaniacy i oszuści a tak się składa że jestem pod względem prawnym biegła w temacie,. Z jakiej racji właściciel ma tracić swoją własność bo komuś najpierw nie chciało się uczyć, potem pracować i rości sobie prawa do cudzej własności efekt durnych pomysłów traci na tym Państwo bo przecież od najmu płaci się podatek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
 • godność człowieka 2016-03-08 23:19:49
  Do mea: witam czyściciela kamienic z logiki wpisu to wynika , a biedne i słaby najemca kupiony z mieszkaniem przez cwaniaka i dorobkiewicza , wielki Pan na włościach , Mocny car pokazuje swoje pazury wobec słabszych , Bzdury , najemca był tylko przedmiotem nie żywym jak zwierzęta na skupie żywca, wstydź się wyzyskiwaczy słabych i biednych i traktuj drugiego człowieka z godnością i szacunkiem , bo to nie zwierz na rzeź , tylko człowiek żywy..
 • mea 2016-03-08 20:57:17
  Najpierw niech zostanie wykreślona ustawa o lokatorach oszustach !!!!!!!!!!!!! Do czego to podobne, żeby osoba -najemca miała większe prawa od właściciela nieruchomości i w sytuacji kiedy nie płaci czynszu, czy z innych powodów nie można takiego usunąć !!!!!!!!!!!!!!, mimochodem nikt z szukających mieszkania do wynajmu nie chce słyszeć o podpisaniu umowy "najem okazjonalny" , wiadomo dlaczego !!!!!!!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA