REKLAMA

Ile i kiedy dostaną emeryci i renciści? Waloryzacja z opóźnieniem

  • Autor: PulsHr.pl/Dziennik Gazeta Prawna
  • 12 września 2016 12:15
Ile i kiedy dostaną emeryci i renciści? Waloryzacja z opóźnieniem Celem nowego rozwiązania jest zagwarantowanie, by nie było już kilkuzłotowych podwyżek najniższych świadczeń np. w przypadku deflacji (fot.pixabay)

• Od 2017 r. miała zostać wprowadzona waloryzacja mieszana rent i emerytur równocześnie z podwyżką najniższych świadczeń do 1000 zł.
• Okazało się jednak, że oba rozwiązania jednocześnie są zbyt kosztowne.
• Waloryzacja mieszana wejdzie więc najprawdopodobniej od 2018 r., a podwyżka najniższych świadczeń w 2917 r.

Podwyżki emerytur minimalnych zamiast jednorazowych dodatków to prawdopodobny scenariusz na 2017 r.; z kolei od 2018 r. ma wejść waloryzacja mieszana - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rząd chciałby od 2018 r. wprowadzić nowy sposób waloryzacji rent i emerytur. Według DGP świadczenia miałyby rosnąć według obecnego wzoru - zakłada on wzrost o wskaźnik inflacji plus 20 proc. realnego zwiększenia płac - ale podwyżka ta nie mogłaby być mniejsza niż 10 zł miesięcznie. Celem nowego rozwiązania jest zagwarantowanie, by nie było już kilkuzłotowych podwyżek najniższych świadczeń np. w przypadku deflacji.

Wprowadzenie na stałe takiego mechanizmu sprawi, że najniższe świadczenia będą rosły w większym stopniu niż wyższe. Gdyby taki wzór zastosować w latach 2015-2017, to minimalna emerytura wzrosłaby o 2,2 proc. Z kolei ta w wysokości ok. 2 tys. zł zwiększyłaby się o 1,3 proc.

Więcej czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • gregor 2018-02-14 14:39:27
    jaka rewaloryzacja niech RAFALSKA podniesie swoim pracownikom ,zobaczymy co bede sadzic o niej ,mysle ze po 30 zl wystarczy , za wiecej zakupiono wodki do biura marszalka senatu ,ot i dobra zmianaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA