REKLAMA

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku?

 • Autor: PAP/AT
 • 22 czerwca 2017 10:29
Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku? Naszą troską pozostaje sytuacja emerytów i rencistów - powiedziała minister (Elżbieta Rafalska, fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała o kolejnej waloryzacji emerytur i rent.

• Kolejna waloryzacja emerytur i rent będzie w oparciu o wskaźnik 2,4 proc. - powiedziała Elżbieta Rafalska.

• Skutki finansowe tej waloryzacji wyniosą ponad 4 mld 800 tys. - dodała.

"My już na etapie kampanii wyborczej(...), mówiliśmy, że naszą troską pozostaje sytuacja emerytów i rencistów. Emerytów tych, którzy pobierają te najniższe świadczenia. One są ciągle bardzo niewysokie, ale jednak one od tego roku, od marca wzrosły z 882 zł do tysiąca złotych, więc odbył się tu ten jednoroczny, a jednak skok" - powiedziała Rafalska w radiowej Jedynce.

Jak dodała, "wiemy już, że ta kolejna waloryzacja będzie waloryzacją w oparciu o wskaźnik 2,4 (proc. - red.) i skutki finansowe tej waloryzacji wyniosą ponad 4 mld 800 tys. (zł - red.)".

"I to jest znaczący wzrost, bo pożegnaliśmy przecież deflację, która powodowała, że ta waloryzacja była - powiedzmy uczciwiej - śmiesznie niska, (...)że nie do zaakceptowania przez emerytów" - oceniła.

Czytaj też: Dlaczego waloryzacja emerytur i rent jest niewielka?

Marcowa waloryzacja emerytur i rent ma wynieść w 2018 r. przynajmniej 2,4 proc. tegorocznych świadczeń - proponuje rząd w stanowisku dla Rady Dialogu Społecznego. Rząd 6 czerwca przyjął założenia do budżetu na 2018 r. W marcu 2017 r. wskaźnik wzrostu emerytur i rent wynosił 0,44 proc., przy czym rząd najniższe świadczenia zwaloryzował o 10 zł, co objęło 5,2 mln emerytów.

Minister przypomniała, że w tym roku, od 1 października wejdzie w życie przywracanie niższego wieku emerytalnego. "I też ten element tej reformy obarczony jest tą częścią niewiadomą do końca - bo trudno jest mieć pewne dane ile osób zdecyduje się skorzystać z tego przywróconego wieku, a ile będzie chciało kontynuować jeszcze pracę zawodową" - dodała.

Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • rozalka 2017-06-22 22:08:31
  przecież to proste, że kto nabędzie prawo do emerytury, to skorzysta, a może dalej pracować.... i ma dwa źródła dochodu. W budżetówce powinien być zakaz łączenia pracy i emerytury ( układy) tylko prywatna działalność nie powodowałaby zawieszenia emerytury
 • Pytek-Pytalski 2017-06-22 17:05:36
  Inflacja 2,1 % wzrost płac 5,1% czyli waloryzacja winna być: 2,1+ 1/5 x5,1 =2,1 +1 =3,1% Kto ściemnia ?
 • kowalski 2017-06-22 13:59:36
  Ktoś przez całe życie mało zarabiał to i mało dostanie rewaloryzacji i tak gówno i tak na sraneREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA