REKLAMA

Imigranci i uchodźcy, zmiany: Nowela ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony trafiła do konsultacji

  • Autor: PAP/AT
  • 31 stycznia 2017 07:40
Imigranci i uchodźcy, zmiany: Nowela ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony trafiła do konsultacji Projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień między resortowych (fot.shutterstock)

• Nasilający się ruch migracyjny wymaga z jednej strony zapewnienia przybywającym cudzoziemcom ochrony, a z drugiej zapewnienia porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego na terytorium Polski
• Wprowadzenie trybu granicznego przy rozpatrywaniu wniosków cudzoziemców, utworzenie Rady ds. Cudzoziemców oraz poszerzenie kompetencji szefa Urzędu ds. Cudzoziemców zakłada projekt noweli ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce.

Projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce oraz niektórych innych ustaw został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt trafił w poniedziałek do konsultacji publicznych i uzgodnień między resortowych, które potrwają do 14 lutego.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że nasilający się ruch migracyjny wymaga z jednej strony zapewnienia przybywającym cudzoziemcom ochrony, a z drugiej zapewnienia porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego na terytorium Polski; dlatego konieczne jest wprowadzenie "sprawnych i skutecznych procedur uchodźczych, uwzględniających uzasadnione potrzeby cudzoziemców, a jednocześnie zabezpieczających interesy Rzeczpospolitej Polskiej w sferze bezpieczeństwa i porządku wewnętrznego".

Projekt przewiduje wprowadzenie do krajowego systemu azylowego procedury trybu granicznego. Będzie on dotyczył osób, które złożą wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym, ale nie spełniają warunków wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Chodzi o osoby, które wskażą inne przyczyny złożenie wniosku niż obawa przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej lub ryzyka doznania poważnej krzywdy, albo nie podadzą żadnych informacji o okolicznościach związanych z obawą przed prześladowaniem.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA