REKLAMA

Informacja szefa MSWiA nt. stowarzyszeń, które mogą propagować totalitaryzmy - w czwartek w Sejmie

  • Autor: PAP/JS
  • 24 stycznia 2018 17:45
Informacja szefa MSWiA nt. stowarzyszeń, które mogą propagować totalitaryzmy - w czwartek w Sejmie Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu (fot. pixabay.com)

Szef MSWiA przestawi w czwartek (25 stycznia) w Sejmie informację na temat osób i stowarzyszeń, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa - wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu.

W czwartek na posiedzeniu Sejmu zaplanowana jest informacja ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

Według wstępnego porządku dziennego, punkt ten przewidziany jest w czwartek w godz. 11.45-13.45. W tej części zaplanowane są również pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i trzyminutowe oświadczenia w imieniu kół.

W poniedziałek (22 stycznia) szef klubu PiS Ryszard Terlecki zgłosił w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o "punkt dotyczący przedstawienia informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

Czytaj też: Andrzej Duda: W Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Hitlera

"W szczególności proszę o informacje, jakie działania podjęto w związku z ostatnimi, bulwersującymi doniesieniami medialnymi na temat stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Proszę również o przedstawienie informacji, co do ilości postępowań prowadzonych w sprawach, o których mowa powyżej" - napisał we wniosku Terlecki.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. Zatrzymano już pięć osób, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez "zorganizowanie i przeprowadzenie 128 rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej".

Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA