REKLAMA

Inwentarz archiwalny z nowymi wpisami. IPN zachęca do przeglądania

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 października 2017 09:40
Inwentarz archiwalny z nowymi wpisami. IPN zachęca do przeglądania Instytut Pamięci Narodowej stale poszerza dostęp Polaków do wiedzy o przechowywanych przez IPN historycznych materiałach źródłowych - mówi Bożena Cisek z IPN (fot. pixabay.com)

O materiały operacyjne MSW, dokumenty Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, czy akta personalne funkcjonariuszy SB powiększył się właśnie Inwentarz archiwalny IPN.  Bożena Cisek, naczelnik Wydziału Zasobów Cyfrowych w Archiwum IPN zachęca do przeglądania nowych informacji.

• - Instytut Pamięci Narodowej stale poszerza dostęp Polaków do wiedzy o przechowywanych przez IPN historycznych materiałach źródłowych - mówi Bożena Cisek z IPN.

• Znajdziemy je w Inwentarzu archiwalnym, który jest rodzajem spisu treści tego, co znajduje się w zasobach archiwalnych Instytutu.

• IPN właśnie zamieścił w nim kolejne teczki z archiwalnymi informacjami. 

W ostatnich dniach archiwiści IPN udostępnili w Inwentarzu kolejnych 55 tys. nowych opisów jednostek archiwalnych (teczek). To m.in. materiały operacyjne MSW, dokumenty Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, akta personalne funkcjonariuszy SB, a także akta wytworzone w wywiadzie SB, czyli w Departamencie I MSW. Badacze z IPN podsumowali, że obecnie w Inwentarzu znajdują się informacje o ponad 1,793 mln jednostkach archiwalnych przechowywanych w archiwach IPN.

- Inwentarz archiwalny IPN to dostępna w internecie, bez żadnych ograniczeń, podstawowa ewidencja, czyli opisy jednostek archiwalnych gromadzonych w Instytucie - zaznaczyła Cisek, dodając, że pion archiwalny IPN dba nie tylko o systematyczne uzupełnianie Inwentarza, ale także o rozwój samego narzędzia, rozbudowując zakres przekazywanych informacji.

Czytaj więcej: Lech Wałęsa: Nie boję się IPN, prokuratury Ziobry ani PiS. Nic na mnie nie znajdą

Wśród opublikowanych ostatnio akt największą część stanowią te pochodzące z tzw. zbioru zastrzeżonego. To tajne archiwa po służbach PRL, przez wiele lat w ogóle nieudostępniane ze względu na wymogi ustawowe. Zbiór ten, we współpracy z cywilnymi i wojskowymi służbami specjalnymi, po nowelizacji ustawy o IPN, w bieżącym roku został ostatecznie zlikwidowany, a wiele dokumentów z niego pochodzących jest już dostępnych w archiwach Instytutu. Informacje o tym, które akta wyłączono z tzw. zbioru zastrzeżonego, można odnaleźć w Inwentarzu po sygnaturze "Z" umieszczonej w polu "sygnatura dawna".

- Z uwagi na trwające obecnie prace nad likwidacją zbioru zastrzeżonego istotną grupę nowych opisów podczas paru ostatnich uzupełnień stanowiły właśnie akta z tzw. zetki - tłumaczy szefowa Wydziału Zasobów Cyfrowych w IPN. Podkreśla jednak, że nie tylko o tego rodzaju dokumenty Inwentarz jest wzbogacany.

Czytaj więcej: W IPN powstał Wydział Kresowy

- Na przykład wśród akt, o których opisy powiększono Inwentarz parę dni temu, są tak wartościowe a przy tym ciekawe archiwalia, jak spuścizna Kazimierza Papee, który był wybitnym dyplomatą w II Rzeczypospolitej. To również niektóre dokumenty głośnych afer z okresu PRL - "mięsnej", "Żelazo" czy "Zalew" - wymieniła Cisek.

Inne ciekawe dokumenty, których dotyczą nowe opisy w Inwentarzu, to np. spuścizna Zbigniewa Rapackiego, którą do Archiwum IPN w formie cyfrowej przekazało Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii. Zbiór ten tworzą np. druki, memoranda, noty, artykuły czy wycinki prasowe. Nowe opisy dotyczą też dokumentów z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, zawierające m.in. księgi Polskiej Agencji Telegraficznej lub kolekcja żołnierza Wehrmachtu służącego w okupowanej Polsce. To m.in. ponad 1,3 tys. archiwalnych fotografii, w tym zdjęcia legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", zamordowanego przez Niemców.

Szefowa Wydziału Zasobów Cyfrowych w IPN przypomniała też, że Inwentarz IPN nie zawiera treści dokumentów. - Należy pamiętać, że stanowi on jedynie ewidencję i nie umożliwia fizycznego dostępu do akt. Ten dostęp jest regulowany ustawowo, niemniej jednak to narzędzie jest bardzo wygodnym środkiem do zapoznania się ze znaczną częścią potencjału badawczego znajdującego się w Instytucie Pamięci Narodowej w postaci zbiorów archiwalnych - zachęcała archiwistka.

Inwentarz archiwalny nie obejmuje jeszcze całego zasobu Instytutu Pamięci Narodowej. Utworzenie jego cyfrowej wersji wiąże się z nowelizacją ustawy o IPN jeszcze w 2010 r. Inwentarz archiwalny zawiera opisy dokumentów dotyczących m.in. organów represji i administracji III Rzeszy Niemieckiej, cywilnych i wojskowych służb z okresu PRL, a także wojskowego wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratur i sądów. Pełna baza danych o zasobie archiwalnym Instytutu udostępniana jest użytkownikom na dotychczasowych zasadach we wszystkich czytelniach IPN w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA