REKLAMA

IPN: Kolejne dokumenty z domu Kiszczaka włączone do archiwów

  • Autor: PAP/JS
  • 03 marca 2016 19:36
IPN: Kolejne dokumenty z domu Kiszczaka włączone do archiwów Dokumenty będą udostępniane od 8 marca jako kopie elektroniczne dla celów naukowych i dziennikarskich (fot. twitter/Sławomir Cenckiewicz)

• Kolejne dokumenty zabezpieczone w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN - poinformowała rzeczniczka Instytutu Agnieszka Sopińska-Jaremczak.
• Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazał prezesowi Instytutu trzecią i czwartą partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu żony zmarłego generała.
• Będą one będą udostępniane od 8 marca jako kopie elektroniczne dla celów naukowych i dziennikarskich.

Jak podała rzeczniczka, w czwartek naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN przekazał prezesowi Instytutu trzecią i czwartą partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu żony zmarłego generała, byłego ministra spraw wewnętrznych.

Będą one będą udostępniane od 8 marca jako kopie elektroniczne dla celów naukowych i dziennikarskich.

Zobacz też: IPN bada teczki TW "Bolka." Wyniki za 6 miesięcy

Przekazane materiały to m.in. korespondencja szefa MSW Kiszczaka i jego podwładnych, dokumenty osobowe Kiszczaka jako wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych, kopia notatki, którą sporządził jako zastępca szefa WSW 3 lipca 1968 r., dokumenty z działalności komisji powołanej przez Biuro Polityczne KC PZPR w listopadzie 1971, ocena pracy seminaryjnej Kiszczaka jako szefa wywiadu Sztabu Generalnego ze stycznia 1975 r., wniosek o awansowanie Kiszczaka na generała broni, a także anonimowy donos, maszynopisy i wycinki z przeglądem prasy oraz pismo ambasadora w Moskwie Włodzimierza Natorfa do szefa MSZ Stefana Olszowskiego.

Na polecenie prezesa IPN dokumenty, jako podlegające przekazaniu do IPN, zostały włączone do zasobu archiwalnego Instytutu i poddane archiwizacji. Dokumenty, które nie podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN, prokuratorzy IPN postanowili zwrócić Marii Kiszczak - poinformowała Sopińska-Jaremczak. Zarazem - dodała - prokuratorzy podjęli decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, celem ustalenia ich statusu prawnego.

Czytaj też: IPN: jest odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa

16 lutego w domu Marii Kiszczak prokurator IPN zabezpieczył dokumenty, które podlegały przekazaniu do IPN - łącznie sześć pakietów. Czynności podjęto w ramach wszczętego w 2015 r. śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Wdowa po Kiszczaku zgłosiła się do IPN, oferując sprzedaż dokumentów za 90 tys. zł. Jako pierwsze IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka".

Drugą partię IPN udostępnił 24 lutego. Kolejne dokumenty mają być sukcesywnie przekazywane do archiwum IPN i udostępniane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA