REKLAMA

IPN uruchamia portal edukacyjny o stanie wojennym

  • Autor: PAP/AT
  • 23 grudnia 2016 07:20
 IPN uruchamia portal edukacyjny o stanie wojennym Czołgi T-55 podczas stanu wojennego (fot.wikipedia.org/solidarnosc.gov.pl/J. Żołnierkiewicz)

Z badań CBOS wynika, że ponad połowa Polaków nie zna nawet daty ogłoszenia stanu wojennego. Wiedza Polaków o stanie wojennym jest bardzo słaba.

Okazuje się, że wiedza Polaków o stanie wojennym jest bardzo słaba. Próbuje temu zaradzić Instytut Pamięci Narodowej, uruchamiając specjalny portal edukacyjny poświęcony wydarzeniom sprzed ponad 30 lat - pisze "Nasz Dziennik".

Przy okazji niedawnych obchodów 35. rocznicy wprowadzenia przez juntę Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego wykonane zostało badanie społeczne poświęcone wiedzy Polaków o stanie wojennym. Robiło je kilka ośrodków, ale wyniki były podobnie zatrważające.

Z badań CBOS wynika, że ponad połowa Polaków nie zna nawet daty ogłoszenia stanu wojennego. Jednocześnie 41 proc. badanych uznało, że decyzja o wprowadzeniu czołgów na ulice i podjęciu wojny z Narodem przez komunistów była słuszna, a tylko 35 proc. uważa ją za złą. Z kolei 24 proc. respondentów wstrzymało się od wydania oceny w tej sprawie.

Czytaj też: Kaczyński: Stan wojenny był powrotem do okupacji

Historycy wyniki te traktują, jako efekt nie tylko propagandy prowadzonej stale w mediach po 1989 roku, gdzie wybielano działania Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i innych komunistycznych decydentów, ale także, jako skutek braku odpowiedniej edukacji historycznej społeczeństwa. Próbuje temu zaradzić IPN, uruchamiając specjalny portal edukacyjny - www.13grudnia.81.pl. Można znaleźć w nim wiele ważnych informacji, dokumentów i innych materiałów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA