REKLAMA

IPN usunie relikty sowietów z polskich miast

  • Autor: GP
  • 28 czerwca 2016 13:26
IPN usunie relikty sowietów z polskich miast Pomnik Armii Czerwonej w gminie Tuczępy, na północ od Tarnowa. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

• IPN chce usunąć z przestrzeni publicznej 229 pomników poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej.
• Decyzja zapadła po inwentaryzacji.
• Pomniki zostaną przeniesione do specjalnego skansenu.

Według informacji przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zostaną usunięte z polskich miast pomniki Armii Czerwonej. Łączna liczba monumentów to 229.

IPN, który od wtorku (28 czerwca) jest nadzorowany przez nową radę, podjął tę decyzję po długiej, kilkumiesięcznej inwentaryzacji.

- Sprawdziliśmy, ile tego typu monumentów znajduje się w Polsce 27 lat po odzyskaniu wolności - mówi w uzasadnieniu decyzji  wiceprezes Instytutu Paweł Ukielski. -  Szacowaliśmy, że po II Wojnie Światowej w PRL powstało około 500 pomników „wdzięczności Armii Czerwonej". Wyniki inwentaryzacji nas zaskoczyły. Nie sądziliśmy, że tak wiele zostało do dnia dzisiejszego. Jesteśmy przekonani, że monumenty te powinny zniknąć z przestrzeni publicznej - dodaje.

Partycypować w kosztach usuwania monumentów mają jednostki samorządowe, choć jeszcze nie są znane dokładne wyliczenia, czy też propozycje podziału pieniędzy, które będą przeznaczone na ten cel.

Czytaj: IPN udostępnił dokumenty zabezpieczone zimą w domu gen. Jaruzelskiego

Biuro Edukacji Narodowej przewiduje, że monumenty trafią do specjalnie powołanej jednostki, która będzie je przechowywać. Ma ona powstać w miejscowości Bornem-Sulinowo w woj. zachodniopomorskim. IPN szacuje, że koszt stworzenia skansenu wyniesie około 2 mln zł.

Sytuacja jest drażliwa, bo władze Federacji Rosyjskiej uważają pomniki poświęcone Armii Czerwonej za ważne, a ich eliminacje z przestrzeni publicznej do tej pory wywoływały spięcia na linii Warszawa - Moskwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-06-29 13:46:24
    Chodzi chyba o to, by w rewanżu Rosja polikwidowała wszystkie pomniki przypominające, że Polacy ginęli na tamtych ziemiach, boć przecież z Armią Czerwoną szli Polacy i im wszystkim zawdzęczamy, że Niemcy nas nie wymordowali doszczętnie, gdyż zabrakło im, właśnie dzięki Armii Czerwonej, czasu! Nie wojsko gnębiło Polaków, a bezpieka.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA