REKLAMA

IPN: W przyszłym tygodniu pierwszy pakiet dotyczący Wałęsy

  • Autor: bad/PAP
  • 19 lutego 2016 19:09
IPN: W przyszłym tygodniu pierwszy pakiet dotyczący Wałęsy Wkrótce poznamy szczegóły dotyczące materiałów na temat Lecha Wałęsy w IPN. (fot.: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Pierwszy pakiet materiałów dotyczących Lecha Wałęsy zostanie udostępniony w przyszłym tygodniu.
• Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreślił, decyzja o ich szybkim udostępnieniu wynika z wagi sprawy.

W czwartek IPN podał, że w zabezpieczonych dokumentach w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976. Według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne.

W piątek w Poznaniu prezes IPN podkreślił, że decyzja o tak szybkim udostępnieniu dokumentów wynika z wagi sprawy.

"Uznałem, że opinia publiczna nie może czekać wiele tygodni, a tyle zajęłyby jakieś dodatkowe badania, które oczywiście będą prowadzone w swoim rytmie. Po to, aby przeciąć wszelkie spekulacje co do zawartości tych dokumentów, będziemy je systematycznie publikować, czyli po dokonaniu odpowiednich czynności prokuratorskich z każdym z tych sześciu zabezpieczonych pakietów dokumentów, będą one udostępniane opinii publicznej" - powiedział Kamiński dziennikarzom.

Pytany w piątek w TVP, jak opinia publiczna będzie informowana o tej sprawie, odpowiedział: "Postanowiliśmy etapować te działania. Po zakończeniu spisywania każdego z tych pakietów te materiały będą digitalizowane i udostępniane. Czyli nie będziemy czekali na spisanie wszystkich, tylko partia po partii kolejne będą udostępniane". Sprecyzował, że w przyszłym tygodniu zostaną udostępnione materiały z pierwszej badanej teczki.

W piątek Lech Wałęsa, który przebywa w Wenezueli, na swoim mikroblogu napisał, że nie współpracował z SB. "Ja jeszcze raz publicznie, osobiście oświadczam, że nigdy nie było mojej zgody na współpracę z SB w znaczeniu donosów czy wspieraniu komunizmu. Nie dałem się nigdy złamać, nie brałem pieniędzy za takowe" - napisał.

Komentując słowa Wałęsy, Łukasz Kamiński powiedział, że prezydent "w różny sposób odnosił się do swojej przeszłości". "Kilkakrotnie, także w mediach przyznawał, że jednak jakieś dokumenty podpisywał. Mamy tutaj do czynienia z kilkoma wersjami. Sądzę, że po udostępnieniu tych dokumentów będzie można odnieść się do tego typu wypowiedzi, skonfrontować je z dokumentami" - powiedział.

Prezes IPN był pytany o ewentualne kolejne dokumenty z archiwum Kiszczaka, o których miałby wiedzieć Instytut. "Jeden z dziennikarzy przekazał taką informację. Został już przesłuchany w ramach śledztwa, które prowadzimy. Te informacje są znane naszym prokuratorom, będą w tej chwili analizowane i weryfikowane. Natomiast, proszę wybaczyć, ale żadnych kolejnych działań prokuratury nie będziemy z wyprzedzeniem oznajmiać" - powiedział.

Tygodnik "Do Rzeczy" podał, że z jego publicystą skontaktował się wysoki rangą oficer SB, bliski współpracownik Czesława Kiszczaka. Przekazał informację, gdzie były szef komunistycznego MSW miał ukryć kolejne kartony dokumentów.

Kamiński poinformował w piątek, że z materiałów dotyczących "Bolka" nie będzie publikacji, tylko udostępnienie. Przypomniał, że udostępnianie dokumentów archiwum IPN jest bardzo ściśle regulowane, a ponieważ wśród uprawnionych do wglądu są dziennikarze, to opinia publiczna bardzo szybko dowie się o ich zawartości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA