REKLAMA

IPSOS. Polacy przyzwyczajają się do obcokrajowców: Ukraińców, Amerykanów czy Kanadyjczyków

  • Autor: GP
  • 26 października 2016 13:40
IPSOS. Polacy przyzwyczajają się do obcokrajowców: Ukraińców, Amerykanów czy Kanadyjczyków Coraz więcej z nas dostrzega przybyszów z różnych stron. Za najbardziej odległych kulturowo postrzegamy Arabów. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• Co trzeci z Polaków miał w Polsce w 2016 r. styczność z osobami zza granicy. Wśród obcokrajowców dominują Ukraińcy.
• W sondażu IPSOS widać, że rośnie tolerancja wobec obcokrajowców w Polsce, ale budujemy ją zwłaszcza wobec nacji bliskich nam kulturowo.
• Za obcych postrzegamy głównie Arabów.
• Blisko 70 proc. Polaków mniej lub bardziej boi się obcokrajowców w swoim kraju.

Na zlecenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ośrodek badania IPSOS sprawdził, jak Polacy odnoszą się do obcokrajowców. Pytano obywateli m.in. czy spotykają się w codziennym życiu z obcokrajowcami w Polsce i jaki mają do nich stosunek.

Z badania wynika, że mniej niż 1/3 Polaków (28 proc.) w ciągu ostatniego roku miała styczność z osobami spoza naszego kraju. Jednak odsetek ten wzrósł wobec analogicznego badania rok temu. W 2015 19 proc. deklarowało styczność z obcokrajowcami.

Badani wskazują, że najczęściej mają przyjemność spotykać się z Ukraińcami. Nasza sympatia dla tej narodowości też rośnie. Bliskość kulturową z tym narodem odczuwa 51 proc. pytanych Polaków.

W badaniu pytano też o Wietnamczyków, mieszkańców Europy Zachodniej, Amerykanów i Kanadyjczyków, Arabów i Afrykanów.

Za najbardziej bliskich naszej kulturze postrzegamy Europejczyków z zachodu kontynentu (52 proc.), Amerykanów i Kanadyjczyków jako pokrewnych nam kulturowo postrzega (52 proc.) ankietowanych. Znacznie mniej ankietowanych wskazuje na pozostałe zaproponowane nacje. Wietnamczycy, Afrykanie i Arabowie są postrzegani jako bliscy naszej kulturze tylko przez odpowiednio 14, 13 i 9 proc. pytanych.

Arabowie naturalnie są więc liderami odwrotnej skali. Za obcych nam kulturowo postrzega ich 69 proc. pytanych. Część z nich również ma w stosunku do tej nacji pewne obawy.

Jak się okazuje, strach przed obcokrajowcami odczuwa znaczna większość obywateli (razem 68 proc.) Brak lęku przed obcokrajowcami deklaruje 30 proc. pytanych.

Do Polski przybywa też więcej osób starających się o azyl w naszym kraju. Polskę, jako przystań od różnych niebezpieczeństw w innych częściach świata, w tym roku wybrało ponad 10 tys. przybyszów zza granicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA