REKLAMA

IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Sejmowa debata o polityce senioralnej

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 15 grudnia 2015 10:28
IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Sejmowa debata o polityce senioralnej fot. Paweł Kula, sejm.gov.pl

Już po raz kolejny w Sejmie została zorganizowana dyskusja poświęcona kompleksowym działaniom na rzecz osób starszych. W IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku uczestniczyli dziś m.in. posłowie, przedstawiciele rządu, służby zdrowia, świata nauki oraz środowisk seniorów.

Sejmową debatę o wyzwaniach polityki senioralnej na lata 2016-2020 otworzyła wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wkład uniwersytetów trzeciego wieku w rozwój tej polityki. Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła, że to z ich inicjatywy powstała w Sejmie Komisja Polityki Senioralnej i uchwalona została ustawa o osobach starszych, wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r.

– Najważniejsze, że w tym roku - 1 października - po raz pierwszy mieliśmy szansę spotkać się na obradach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska. – Mam nadzieję, że ta data na trwałe weszła do kalendarza i będziemy co roku spotykać się, pracować, dyskutować oraz integrować, rozmawiając o problemach, które dotyczą coraz większej rzeszy Polaków – powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Zwiercan zauważyła, że ważna jest dyskusja na temat kierunków i wyzwań polityki senioralnej na najbliższe lata. Zdaniem Małgorzaty Zwiercan prace komisji, którą kieruje, powinny zmierzać do eliminacji barier stojących na drodze do godnego życia seniorów w Polsce. – Wszyscy musimy pamiętać, że polityka senioralna to kompleksowe działania na wielu poziomach, ale to przede wszystkim współdziałanie wielu różnych podmiotów na rzecz lepszego jutra osób starszych – oceniła.

O realizowanych w ostatnich latach działaniach na rzecz tworzenia warunków zdrowego, godnego i aktywnego starzenia się mówił też poseł Michał Szczerba szef Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej. – W Polsce mamy 7 mln osób starszych, one muszą być zauważone w przestrzeni publicznej – przekonywał. Przewodniczący Szczerba podkreślał także m.in. potrzebę wspólnego zaangażowania rządu, parlamentu i środowisk osób starszych w podejmowanie przyszłych wyzwań polityki senioralnej.

Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zaznaczyła, że zorganizowana w Sejmie konferencja stała się swoistą tradycją ruchu uniwersytetów trzeciego wieku - jednym z najważniejszych wydarzeń senioralnych w kraju. – Możemy z satysfakcją powiedzieć, że wszystkie dotychczasowe programy, jakie Państwu przedstawialiśmy w poprzednich latach zostały w 100 procentach zrealizowane i to jest nasz wielki wspólny sukces oraz nasza siła – powiedziała Krystyna Lewkowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA