REKLAMA

Jacek Kurski: Oglądalność TVP może być zaniżana

  • Autor: GP
  • 02 marca 2016 14:30
Jacek Kurski: Oglądalność TVP może być zaniżana Jacek Kurski jest prezesem TVP po zmianach w ustawie medialnej, piastuje stanowisko od początku 2016 roku. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Pojawił się konflikt na linii szefostwo TVP a instytut Nielsen Audience Measurement, który przeprowadza badania oglądalności dla Telewizji Polskiej.
• W ocenie Jacka Kurskiego metodologia badań oglądalności jest niewłaściwa i tym samym niemiarodajna.

Instytut badań Nielsen Audience Measurement (NSM) przeprowadza regularną kontrolę oglądalności programów telewizyjnych. Telewizję Polską bada od roku 2011, gdy w przetargu na badania pokonał instytut TNS Global (wcześniej TNS OBOP).

Juliusz Braun, prezes TVP w latach 2011-2015, przed swoim odejściem, przedłużył umowę z Nielsenem do 2019 roku. Wedle najnowszych danych instytutu, Telewizja Polska traci oglądalność.

Obecny prezes Jacek Kurski podważa jednak wyniki oglądalności. Sugeruje wręcz, że firma może je zaniżać.

- Dziś oglądalność mierzy jedna zagraniczna firma prywatna (NSM - red.), która uznaje, że grupa komercyjna to widzowie w wieku 16-49 lat. Czyli ja od paru dni się nie łapię - nawiązywał do swojego wieku prezes TVP. - A przecież moja siła nabywcza jest wielokrotnie większa niż moich dzieci. Nie mówiąc już, że 20 proc. rynku reklam to leki, co wręcz powinno premiować grupę senioralną, która jest wierna TVP - konstatował Kurski w wywiadzie dla „W Sieci”.

Jacek Kurski ma też wątpliwości czy dane o oglądalności dostarczane przez Nielsen Audience Measurement są rzetelne.

- TVP przeprowadziła u nas audyt, a jego wynik był pozytywny - odpiera zarzuty instytut.

Przeczytaj: Minister Morawiecki o negocjowanej umowie gospodarczej USA-UE

Nielsen Audience Measurement, w obronie swojej metodologii badań, zaznaczył, że przedział wiekowy ustaliły podmioty medialne (telewizje, reklamodawcy etc.), a nie Instytut arbitralnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • żałosne! 2016-03-02 17:07:23
    Panie Jacku jako prawicowiec przestałem oglądać TVP obłudę, więcej prawdy wiarygodnej się dowiesz od Polaków za granicy kraju lub, z internetu jak obecnie z Medii! Zastanawiam się za co? każecie płacić społeczeństwu abonament telewizyjny?za debilowskie seriale? z klaunów to chociaż człowiek by się pośmiał!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA