REKLAMA

Jacek Sasin: Metropolia Warszawa to dobre rozwiązanie. Nowoczesna wątpi

 • Autor: GP
 • 02 lutego 2017 14:40
Jacek Sasin: Metropolia Warszawa to dobre rozwiązanie. Nowoczesna wątpi Jacek Sasin był kandydatem PiS na prezydenta Warszawy. Przegrał tę rywalizację z Hanną Gronkiewicz-Waltz. (fot.:facebook.com/pg/jacek.sasin.)

• Podpisany, jako główny poseł PiS po projektem zmian w Warszawie, Jacek Sasin przekonuje, że ustawa nie zmienia samorządności na poziomie gminnym.
• Dla polityka propozycja ma pozwolić Warszawie urzeczywistnić potencjał jaki w mieście drzemie. Potencjał podobny do innych miast Europy.
• Opozycja widzi projekt inaczej. Nowoczesna w środę (1 lutego) poddawała w wątpliwość zapisy projektu.

Poseł PiS, Jacek Sasin, który pilotuje projekt PiS o metropolii warszawskiej w Sejmie, bronił rozwiązania w czwartek (2 lutego). Na antenie katolickiej rozgłośni Radio Maryja zaznaczał, jak projekt ma zmienić funkcjonowanie miasta.

- Ta ustawa nie dotyczy jakichkolwiek zmian samorządności na etapie podstawowym, gminnym - precyzował Sasin. - Chcemy dać Warszawie szansę, aby stała się ważnym podmiotem na mapie Europy, ważnym graczem o inwestycje. Chcemy żeby Warszawa mogła się równomiernie rozwijać, chociażby w kwestii nowych terenów inwestycyjnych, które przyniosą korzyści mieszkańcom. Jesteśmy przekonani, że jest to dobre rozwiązanie dla Warszawy.

W ramach propozycji poselskiej PiS ma dojść do przemodelowania granic administracyjnych miasta. Stolica stałaby się jednym z największych powierzchniowo miast Europy. Jednocześnie zmieniłaby konstrukcja władzy w stolicy.

Czytaj też: Warszawski pomysł PiS oczami koalicjanta

Rada miasta stałaby się ciałem 50 osobowym, w którym 18 radnych reprezentowałoby obecne dzielnice miasta, a 32 osoby miałyby głos i pochodziły z gmin sąsiadujących ze stolicą.

Opozycja krytykuje

Opozycja jest niezadowolona z szeregu zapisów nowej ustawy. Warszawscy politycy Nowoczesnej podkreślali w środę (1 lutego), że istnieją co najmniej cztery powody dla których propozycja PiS jest szkodliwa dla Warszawy. Paweł Rabiej (Nowoczesna) wymieniał:

- Po pierwsze, widać wyraźnie, że nie chodzi o troskę o aglomerację warszawską, tylko o manipulację. PiS chce przez dołączenie gmin ościennych wygrać wybory w stolicy, bo w Warszawie PiS jest słaby.

Polityk akcentował, że w elektoracie wielkomiejskim w całej Polsce poparcie dla PiS nie jest tak imponujące jak na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach. Poparcie dla PiS w okołowarszawskich gminach jest wyższe niż w stolicy.

Warszawa to ponad milionowe miasto, największa metropolia Polski i dla wielu odskocznia dla politycznej kariery. Tu zaczynał marsz do prezydentury kraju śp. Lech Kaczyński, źródło: wikipedia.org/CC

- Po drugie, zmiany idą w stronę osłabienia systemu zarządzania w Warszawie - dodawał do niedawna rzecznik nowoczesnej. - A już do tej pory są z tym problemy - doprecyzował. Przypominał, że w budżecie miasta w 2016 roku 30 proc. środków zarezerwowany na inwestycje wydano, gdy pozostałych 70 proc. nie udało się rozdysponować. - Zmiany (PiS) sprawią po prostu, że będzie trudniej zarządzać miastem. Warszawa stanie się "molochem na glinianych nogach" - ocenił Rabiej.

Czytaj: Kogo za Hannę Gronkiewicz-Waltz PO wystawi w wyborach samorządowych?

Po trzecie, dla Nowoczesnej zmiany pogorszą jakość życia mieszkańców, zarówno warszawiaków, jak i tych mieszkających w gminach dołączanych do stolicy.

Działacz, który był typowany na kandydata Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, podkreślał, że zmiany w ramach projektu PiS zostały zaprezentowane bez dialogu.

- Z jakimi ekspertami rozmawiał poseł Jacek Sasin? - pytał w Warszawie Rabiej. - Czy konsultowano się z mieszkańcami? z samorządem miasta? Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone bez takich konsultacji to będzie to złe rozwiązanie - konkludował Rabiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-02-05 13:06:42
  Możliwe, że P. i S. wycofa się z pomysłu zmian administracyjnych w Warszawie i okolicach w myśl zasady - nie wiesz, co masz, nie rób nic. Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast byłaby ograniczeniem demokracji w imię jej rzekomego usprawnienia. Wybory są tajne. O ile kandydat nie był efektywny, wyborcy nie głosują na niego. Pomysł PSL, aby nie było wojewodów, wskazuje, że zmiana przewodniczącego PSL jest niezbędna. że
 • rad 2017-02-04 20:40:51
  Trzeba być głupim do kwadratu by takie rozwiązanie bez konsultacji z zainteresowanymi forsować.
 • marek 2017-02-03 16:08:53
  Jestem za przyłaczeniem do Warszawy ,dojezdzam codziennie do pracy z góry kalwarii do warszawy do pracy, jak równiez wielu moich znajomych autobusem podmiejskim za 2 strefe płacimy drozej , na pewno bedzie tansza komunikacja , nowe miejsca pracy , dostep do kultury, kina,galerii handlowych, widze same plusy dla mieszkanców Góry kalwarii.
 • Nick 2017-02-03 10:57:21
  Przez wiele lat Warszawę nazywano "największą wsią w Polsce". Ostatnio zrobiła postępy takie, że nam "z prowincji" aż dech zapiera gdy się do niej wjeżdża (ja jestem naprawdę dumny). Teraz znów będzie prawie jak dawniej - "największa wieś w Europie"!!! Nie wiem kto wpadł na taki pomysł, ale zaczynam o PiS-ie inaczej myśleć niż dotychczas.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA