REKLAMA

Jacek Sasin: Polska jest obiektem zmasowanej akcji dezinformacyjnej

  • Autor: PAP/MIW
  • 23 lipca 2017 12:10
Jacek Sasin: Polska jest obiektem zmasowanej akcji dezinformacyjnej Poseł Jacek Sasin (fot. youtube.com).

- Polska jest dziś obiektem zmasowanej akcji dezinformacyjnej ze strony środowisk opozycyjnych – ocenił Jacek Sasin (PiS), mówiąc w TVP Info o zjawisku tzw. astroturfingu, jakie jego zdaniem pojawiło się polskim Internecie.

• Określenie astroturfing służy do nazywania pozornie spontanicznych obywatelskich inicjatyw podejmowanych w celu wyrażenia poparcia lub sprzeciwu dla idei, usługi, produktu lub wydarzenia. To jednak usługa, którą można kupić.

• Te mechanizmy były już stosowane na Węgrzech - stwierdza poseł Sasin.

• Według portalu politykawsieci.pl część kont, z których korzystano, brała udział wcześniej w kampanii wyborczej w USA oraz Wielkiej Brytanii (Brexit) i Turcji.

W programie "Woronicza 17" powołano się na raport portalu politykawsieci.pl, który stwierdza, że do polskiego internetu i polskiej polityki wszedł nowy gracz, jakim jest właśnie astroturfing. Jako przykład portal podaje komentarze uruchomiane/instalowane w jednym momencie. Pochodzą one z kont prawdziwych osób mieszkających na terenie Ameryka Południowej, w tym Wenezueli i Chile, a także Afryki, Pakistanu i Korei Południowej. Najczęstszym takim wpisem było: "Precz z kaczorem dyktatorem!".

Według Sasina, Polska jest dziś obiektem zmasowanej akcji dezinformacyjnej ze strony środowisk opozycyjnych.

- Przykładem jest analiza opublikowana przez Fundację Inicjatyw Obywatelskich, organizację pozarządową, jakoby PiS przygotował ustawę dotyczącą Państwowej Komisji Wyborczej, która ma na celu jej upolitycznienie, co spowodowało zaniepokojenie na świecie, że w Polsce próbuje się stworzyć mechanizm do nierzetelnych wyborów parlamentarnych i jest to kolejny w naszym kraju zamach na demokrację.

Jego zdaniem pokazuje to, jak przygotowywane są prowokacje przeciwko Polsce.

- To szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej i ma wywołać niepokój. Te mechanizmy były już stosowane na Węgrzech. Trudno jednak udowodnić związane z tym przepływy finansowe. Wystarczy jednak odpowiedzieć sobie, na czyją korzyść są podejmowane, wtedy będziemy wiedzieć, kto za tym stoi - powiedział.

Według portalu politykawsieci.pl, bez względu na to, kto jest tym graczem uczestniczącym, włączonym do polskiego internetu, obie strony polskiego dyskursu politycznego muszą dać sobie sprawę, że w ich świat wszedł bardzo niebezpieczny przeciwnik, "który nie zjawił się tutaj przypadkiem i zdecydowanie nie jest niczyim przyjacielem". Część kont, z których korzystano, brała udział wcześniej w kampanii wyborczej w USA oraz Wielkiej Brytanii (Brexit) i Turcji.

Astroturfing można tłumaczyć jako "sianie sztucznej trawy", ponieważ pochodzi od słowa astroturf, marki popularnej w USA sztucznej trawy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • upadająca prawica 2017-07-23 22:32:26
    Do Juras: Tchórz!!! Mógł stanąć na czele PiS, kite zwinął i schował się pod stołem jak Kaczyński Jaruś w 1980.
  • Juras 2017-07-23 21:31:30
    Wypowiedzi tego typu demagoga nie warto komentować,człowiek zakłamany.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA